Wspólne ćwiczenia wojskowe Polski i Litwy

W kwietniu, według słów prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda, odbędą się wspólne ćwiczenia wojskowe polskich i litewskich sił w przesmyku suwalskim.

 

Wiadomość o planowanych wspólnych ćwiczeniach została ogłoszona w niedzielę podczas wizyty prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, w Wilnie. Jednakże, nie podano wówczas ani dokładnego czasu, ani miejsca, gdzie odbędą się te ćwiczenia.

W wywiadzie dla delfi.lt, Duda stwierdził, że Polska traktuje bardzo poważnie obronę Przesmyku Suwalskiego, dodając, że działania w tym zakresie zostały już podjęte.

„W ciągu ostatniego roku przywracaliśmy zdolności obronne Polski we wschodniej części naszego kraju, czyli tam, gdzie powstają nowe jednostki. Przywracamy zdolności jednostek, które były obecne w Bartoszycach, Grajewie i innych miejscowościach, wzmacniając polską obecność wojskową oraz ochronę granic” – powiedział polski prezydent.

Ostatnie wspólne ćwiczenia wojskowe Litwy i Polski odbyły się w Kłajpedzie na początku lipca, gdzie oddziały operacji specjalnych obu krajów szkoliły się w zakresie odzyskiwania przejętej infrastruktury krytycznej.

Na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w niedzielę, Duda powiedział, że Przesmyk Suwalski to „region wymagający szczególnej uwagi, szczególnego monitorowania tego miejsca”.

Przesmyk Suwalski to szeroki na około 100 km pas granicy litewsko-polskiej pomiędzy obwodem kaliningradzkim na zachodzie a Białorusią na wschodzie.

Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, podkreślił w poniedziałek konieczność przygotowania pozycji obronnych właśnie w rejonie Przesmyku Suwalskiego.

Generał pochwalił kraje bałtyckie za decyzję o budowie linii obronnej przeciw potencjalnej agresji ze strony Rosji, która będzie się składać z szeregu połączonych bunkrów. Zdaniem generała, podobne pozycje obronne powinny znaleźć się także w Polsce — w Przesmyku Suwalskim i na kierunku operacyjnym w rejonie Brześcia.

 

#Litwa #Grodno #Wilno #Polska, #Bydgoszcz #straznicepamieci

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję