Święto Flagi: Symbolizm i Historia Dnia 2 Maja w Polsce

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obchodzone jest między Świętem Pracy, które przypada 1 maja, a Świętem Narodowym 3 Maja. Choć 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, wielu Polaków bierze tego dnia urlop, ponieważ jest to jedyny dzień pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poniżej Symbolika – Flaga i Herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów a zasadniczo pięciorga Narodów

Projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m.in. Dzień Flagi RP, został złożony do laski marszałkowskiej 15 października 2003 roku przez posła Edwarda Płonkę. Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – miało to symbolizować dzień, w którym Polacy refleksyjnie spoglądają na ważne momenty w historii Polski, wypełniając wolny dzień pomiędzy dwoma świętami narodowymi, oraz podkreślać obchody Światowego Dnia Polonii. Inicjatorem ustanowienia święta był dziennikarz Andrzej Zaporowski.

W trakcie prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 roku zaproponował poprawki, sugerując zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelny symbol RP. Ostatecznie Sejm odrzucił tę poprawkę i 20 lutego 2004 roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

#straznicepamieci
#Litwa, #Wilno,#Kowno,#Troki, #Soleczniki
#Polska, #Bydgoszcz
#Białoruś, #Nowogródek,
#Iwie, #Grodno, #Brześć,
#Ukraina, #Lwów, #Truskawiec, #Chmielnicki, #Żytomierz,

#Rzeczpospoita
#SilniRazem

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję