Święto Narodowe 3 Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione w Polsce, obchodzone jest 3 maja. To wydarzenie państwowe ma swoje korzenie w 1919 roku, a następnie zostało ponownie ustanowione w 1990 roku.

3 maja 1791 roku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uchwalona jedna z pierwszych konstytucji na świecie, wyprzedzając m.in. konstytucję francuską. Dokument ten został przyjęty przez Sejm Czteroletni, który zebrał się w październiku 1788 roku.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku.

Od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Podczas pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1792 roku wokół Warszawy zgromadziło się wiele jednostek wojskowych, które później zabrakło podczas rosyjskiego ataku.

W okresie zaborów obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez zaborców, a Polacy, którzy próbowali publicznie uczcić to święto, byli surowo karani.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano także w skupiskach Polonii, np. w Chicago.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchody tego święta były zakazane, ale ponownie je świętowano w 1981 roku.

W 1990 roku Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Tego samego roku, obchody 3 maja w Warszawie odbyły się w obecności prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego.

#straznicepamieci
#Litwa, #Wilno,#Troki, #Soleczniki#Polska, #Bydgoszcz
#Białoruś, #Nowogródek, #Iwie, #Grodno, #Brześć
#Ukraina, #Lwów, #Truskawiec, #Żytomiarz

#Rzeczpospoita
#SilniRazem

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję