Zamek w Trokach

Zamek w Trokach
Na samym środku jeziora Galwe w mieście Troki, będącym jednym z bardziej znanych ośrodków turystycznych położonych w pobliżu Wilna, można podziwiać wspaniały zamek. Budowla ta została wzniesiona najprawdopodobniej już w XIV wieku przez księcia Kiejstuta. W tym okresie Troki był dość znaczącym ośrodkiem dla całego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 1377 zamek poniósł poważne straty po ataku krzyżackim. Po zamordowaniu Kiejstuta zamek był areną walki o władzę między Jagiełłą i Witoldem, był oblegany przez zwolenników każdej ze stron. Zamek był w tym czasie wiele razy atakowany przez Krzyżaków. W 1383 roku był oblegany przez Witolda i Krzyżaków, co doprowadziło w wyniku ostrzału do zawalenia się części murów. Wkrótce zamek odzyskał Jagiełło. Pierwotnie zamek w Trokach zlokalizowany był na półwyspie. Zamek na największej z trzech wysp jeziora Galwe polecił wybudować wielki książę Witold w latach 1404-1408. Dopiero po ok. 30 latach od jego wybudowania rozpoczęto prace nad warownią.  Warownia miała stanowić wsparcie dla zamku położonego na półwyspie.

Wkrótce po bitwie pod Grunwaldem zamek zaczął tracić swoje znaczenie wojskowe. W XVI wieku (pod rządami Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta) został całkowicie przebudowany w stylu renesansowym. Następnie, w czasie wojen moskiewskich, niemal zupełnie zniszczono go i pozostawiono w stanie ruiny. Plany odbudowy powstały dopiero w XIX w. Wówczas to podjęto się pierwszych prac konserwatorskich. Z przerwami trwały one jednak aż do 1984 roku. W czasie robót udało się odbudować część zamku górnego, basztę i dziedziniec. Obecnie udostępniony do zwiedzania zamek w Trokach utrzymany jest w stylu gotyckim. Zamek jest dziś ważną atrakcją turystyczną Litwy. Miasto Troki mieści sią lewie 30 na zachód od Wilna i liczy obecnie około 4800 mieszkańców z czego oficjalnie 20% stanowią Polacy w liczbie około 940 osób mówi się, że liczba te jest zdecydowanie większa nawet do poziomu 1400 osób polskiego pochodzenia.

Red.

 

 

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję