Zakarpacie – jedyny spokojny region Ukrainy.

 Jedną z form pomocy dzieciom i ich rodzicom są wyjazdowe obozy. Europejskie Rodzinne Centrum „Tradycja” Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie organizuje w bieżące wakacje trzy turnusy obozów na Zakarpaciu, w kościelnym ośrodku w wiosce Biłka koło Hustu.

Zakarpacie w praktyce nie było dotknięte bombardowaniem, jest jedynym takim obwodem na Ukrainie. Dlatego jest uważane za miejsce bezpieczne, dobre do zapomnienia nerwicogennej wojennej atmosfery. Prowadzący starają się o wysoką jakość. Podczas obozu codziennie była katecheza o przykazaniach Dekalogu (w aktywizującej formie, całą katechezę ręce były zajęte wycinaniem i  wyklejaniem) i  Msza św. Uczestniczono w  kursach języka hiszpańskiego oraz zajęciach plastycznych.  Jeśli nie kąpano się w basenie (w ośrodku, tuż przy muzyce mieszkaniach) to wyjeżdżano na wycieczki odkrywające niezwykły urok różnorodnego Zakarpacia. Zwiedzano fermę bawołów karpackich oraz jeleni.

Poznawano technikę produkcji różnorodnych serów, od przywiezienia mleka do samej konsumpcji. Wędrówki po zamkach Zakarpacia odbywały się nawet w nocy. Na pobliskiej górze witaliśmy wschód Słońca. Za specjalny zezwoleniem biskupa katolickiego Nila dzieci zwiedzały zazwyczaj niedostępne miejsca biskupiej rezydencji w Użgorodzie. Wśród uczestników turnusów były też  dzieci z rodzin uchodźców.

Program obozu był godny swojej nazwy  – „Raj”

ks.Grzegorz Draus

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję