Zabytki Wilna -Kościół św. Anny w Wilnie

Kościół świętej Anny w Wilnie powstał na przełomie XV i XVI wieku, ufundowany przez wielkiego księcia litewskiego, a potem króla Polski, Aleksandra Jagiellończyka. Początkowo była to kaplica św. Anny na tyłach zespołu klasztornego bernardynów. Na prośbę króla architektem kościoła został Michał Enkinger, miejski budowniczy z Gdańska. W 1563 odbudowano pochłonięte przez pożar sklepienia. W 1581 kościół został wyświęcony w obecności biskupa wileńskiego i krakowskiego, Jerzego Radziwiłła oraz późniejszego arcybiskupa lwowskiego, Jana Solikowskiego.

W 1747 roku w kościele wzniesione przez Jana Glaubitza zostały trzy nowe ołtarze. Świątynia była wielokrotnie remontowana, a jej gruntowny remont miał miejsce na początku XX wieku. Podania mówią, że Kościół św. Anny tak spodobał się Napoleonowi Bonaparte, że miał mówić, że z chęcią przeniósłby go do Paryża. W 1812 roku, świątynia stała się na kilka lat magazynem wojskowym.

Kościół posiada koronkową fasadę zdobioną 33 rodzajami kształtek ceglanych. Wyposażenie kościoła wpisuje się w neogotycki styl, ale zaprojektowane przez Glaubitza ołtarze pochodzą z późnego baroku. Tuż obok świątyni znajduje się pomnik Adama Mickiewicza oraz kościół Bernardynów.

 
Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję