Biblioteka Prawa Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała specjalną wystawę poświęconą historii i kulturze Wilna z okazji 700-lecia miasta w 2023 roku. Na wystawie prezentowane są współczesne fotografie Wilna autorstwa Romualda Mieczkowskiego oraz zbiory prywatne i biblioteczne związane z Wilnem miasto. Zwraca też uwagę na dwóch wybitnych prawników związanych z Wilnem, Bronisława Wróblewskiego i Czesława Miłosza.
Na wystawie znajduje się kopia dyplomu studiów prawniczych Czesława Miłosza oraz książka Tomasza Snarskiego pt. Wilno. Wróblewski znany jest z wprowadzenia pojęcia penologii do polskiej nauki i opracowania pierwszej teorii polityki kryminalnej w polskim środowisku akademickim. Z kolei Czesław Miłosz jest cenionym polskim pisarzem i laureatem literackiej Nagrody Nobla. Studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego, uczęszczał na wykłady z prawa karnego prowadzone przez Bronisława Wróblewskiego. Miłosz pisał później o swoim profesorze z sympatią, nazywając go „prawdziwym uczonym”, który zajmował się historią instytucji przestępczych, poczynając od społeczeństw prymitywnych. Oprócz fotografii i materiałów naukowych na wystawie znalazły się także plakaty i publikacje związane z interdyscyplinarnym festiwalem „Wilno w Gdańsku”, który odbywa się corocznie we wrześniu i jest organizowany w ramach partnerstwa Wilna i Gdańska.
Kuratorami wystawy są Anna Stasiewicz-Jakubik i dr Tomasz Snarski. Wystawa była możliwa dzięki wsparciu Centrum Olivia w Gdańsku.
Red.