Wystawa „Walka o Wolność. Powstanie Styczniowe 1863–1864”

Wystawa „Walka o Wolność. Powstanie Styczniowe 1863–1864” przy ogrodzeniu kościoła franciszkańskiego w Wilnie. Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej na Litwie oraz Instytut Polski w Wilnie zapraszają na otwarcie wystawy „WALKA O WOLNOŚĆ. Powstanie Styczniowe 1863–1864”
z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania, które odbędzie się 24 stycznia o godz. 15:30 przy ogrodzeniu kościoła franciszkańskiego w Wilnie (ul. Trakų 7 (Dominikańska)).

Wystawa „Walka o wolność. Powstanie Styczniowe 1863–1864” na 13 planszach w syntetyczny sposób przedstawia genezę największego zrywu niepodległościowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, przygotowana została na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Muzeum Historii Polski. Oprócz specyfiki powstańczej, wystawa pokazuje przemiany, jakie zaszły w społeczeństwie polskim w czasie samego powstania jak i po nim, naświetla też role w Powstaniu odegrały poszczególne grupy społeczne. Zaakcentowana na niej została szczególna rola pamięci o Powstania Styczniowego, która stała się później jednym z tożsamościowych filarów odrodzonego Państwa Polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Najlepszym przykładem tej Żywej Legendy Powstania Styczniowego niech będzie choćby ponowny, państwowy pogrzeb przywódców i uczestników Powstania Styczniowego jaki odbył się w 2019 roku. Po trudach badań genetycznych zidentyfikowane szczątki Powstańców Styczniowych z wileńskiej katedry na cmentarz na Rossie odprowadzali prezydenci Polski i Litwy oraz przedstawiciele Białorusi, Estonii, Łotwy i Ukrainy. Bardzo to wymowne, budujące i dające nadzieję w ten trudny dla nas wszystkich czas.

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję