Wyniki I tury wyborów na Litwie

Wyniki wyborów samorządowych:

W niedzielę 5 marca mieszkańcy Litwy wybierali przedstawicieli do samorządów i merów poszczególnych miast i rejonów. Po godz. 20.00 rozpoczęło się liczenie głosów. O 1498 mandatów radnych walczyło około 14 tys. osób, a o 60 stanowisk merów – ponad 400 osób. Tam, gdzie żaden z kandydatów na mera nie zdobył ponad 50% głosów, odbędzie się 19 marca druga tura wyborów.

 

Poniżej przedstawiamy wyniki wyborów w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

W pierwszej turze wyborów zwyciężyło 25 kandydatów na mera, z których wszyscy zaczęli pełnić funkcje mera.

Rejon Wileński

W rejonie wileńskim polska partia uzyskała 18 mandatów w 31-osobowej radzie, ale żadnemu kandydatowi na mera nie udało się zdobyć wymaganych ponad 50% głosów.

W drugiej turze spotkają się dwaj Polacy: Waldemar Urban z AWPL-ZChR, który w niedzielę dobył 46,63% głosów i Robert Duchniewicz z socjaldemokratów – 24,84% w pierwszej turze.

Rejon solecznicki

W rejonie solecznickim, w który w 80% stanowią Polacy, absolutną większość zdobyła AWPL-ZChR kasują  21 z 25. mandatów

Soleczniki już w pierwszej turze wybrały też mera – którym ponownie został dotychczasowy mer Zdzisław Palewicz zdobywając ponad 80% głosów .

  1. Palewicz zwyciężył Aliciję ŠČERBAITĖ (11.58%).

 

II tura głosowania odbędzie się 19 marca.

W Wilnie AWPL-ZChR, będąca w ciągu ostatnich czterech lat partią współrządzącą, zdobyła 7 mandatów w 51-osobowej radzie; dotychczas miała sześć mandatów.

Waldemar Tomaszewski, przewodniczący partii, który ubiegał się o stanowisko mera Wilna, zdobył 8,56% głosów i odpadł z dalszej rywalizacji.

W stolicy za dwa tygodnie w walce o urząd mera zmierzą się Valdas Benkunskas, obecny wicemer miasta ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, który otrzymał w pierwszej turze 30,71% głosów i Arturas Zuokas z partii Wolność i Sprawiedliwość, który od 2000 roku już kilkakrotnie zajmował to stanowisko, a w niedzielę uzyskał 21,3% głosów.

Waldemar Tomaszewski znalazł się na piątym miejscu i zebrał 8.71% głosów.II tura głosowania odbędzie się 19 marca.

Rejon trocki

VRK podało, że w rejonie trockim na pierwszym miejscu w rankingu kandydatów na mera stolicy znajduje się liberał Andrius ŠATEVIČIUS (44,88%), a na drugim Jarosław Narkiewicz (21,26%).

Kowno

Visvaldas Matijošaitis, lider partii „Vieningasis Kaunas” utrzymał stanowisko mera Kowna – poparło go 59.66% wyborców. Socjaldemokrata Valerijus Makūnas zebrał 65,37% głosów i nadal będzie przewodzić w rejonie kowieńskim.

Święciany

Na pierwszym miejscu – Rimantas KLIPČIUS(60.11%), na drugim – Šarūnas BIRUTIS (22,86%). Na trzecim miejscu znajduje się Edward Jedziński, za którego głos oddało 6,48% wyborców.

Wisaginia

W drugiej turze rywalizować między sobą będą Erlandas GALAGUZ (31,88%) i Dalia ŠTRAUPAITĖ (24.18%). Sergejus Kosovas z AWPL-ZChR znajduję się na szóstym miejscu (4,24%).

Szyrwinty

Wybory zwyciężyła Živilė PINSKUVIENĖ (80.21%).

5 marca na Litwie odbyły się wybory samorządowe, podczas których został wyłoniony skład poszczególnych rad miejskich i rejonowych na kadencję 2023-2027. Do podziału jest 1498 mandatów radnych i 60 stanowisk merów rejonów.

Przypominamy, że 2 tura wyborów odbędzie się 19 marca 2023 r.

Red.

#StraznicePamieci
#Litwa; Wilno, #Troki

@StraznicePamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję