#WojnanaUkrainie 17. lutego

17.02 Ukraińskie siły dnia 17 lutego 2023 roku odepchnęły rosyjskiego agresora w stronę południa od drogi Bachmut-Konstantynówka, jednak ta nadal pozostaje strefą walk, niemożliwe jest więc wykorzystanie tej drogi jako linii zaopatrzenia. Te dostarczane jest przez lokalną drogę. Rosjanie z kolei przejęli odcinek autostrady M03 do Słowiańska. Ostatnim miastem na północ będącym pod kontrolą Ukraińców jest Paraskowijiwka. Obrońcy miasta odpierają kolejne ataki.

Rosjanie prowadzą także ofensywę powietrzną, atakując rakietami infrastrukturę przemysłową i logistyczną w kilku rejonach Ukrainy. Ostrzeliwane były obiekty w Krzemieńczuku i Pawłohradzie oraz skład paliwa w Szostakiwce. Wykorzystano 32 pociski manewrujące, których obrońcy mieli zestrzelić 14. Stałym celem rosyjskich ostrzałów pozostają pozycje w obwodzie donieckim.

Dnia 16 lutego, Wołodymyr Zełenski poinformował stację BBC, że rozpoczęła się rosyjska ofensywa (zapowiadana była ona przez zachodnie i ukraińskie media dopiero na wiosnę). Prezydent zaznaczył, że obrońcy będą stawiać opór, aż sami nie będą mogli przeprowadzić kontrofensywy. Ma ona być możliwa dzięki dostawom uzbrojenia z Zachodu, o czym informowali Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy oraz Lloyd Austin, sekretarz obrony USA.

 

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję