Włoscy dobroczyńcy pomagają dzieciom z Ukrainy.

Od początku wojny Włosi są bardzo zaangażowani z humanitarną pomoc dla Ukrainy.
Organizacja „Essereperessere” z Caltanissetta w centralnej Sycylii przyjmowała w swoim ośrodku uchodźców wojennych. Ostatnio zdecydowała się zaprosić na dwutygodniowe wakacje dzieci z rodzin ze Lwowa.
Wolontariusze związani z tą tej organizacją byli zaangażowani w pomoc przybywającym do Przemyśla, współpracowali  z wolontariuszami ośrodka duszpasterstwa rodzin. Ci ostatni dowiedzieli się o opiece sprawowanej przez lwowską Parafię św. Jana Jana Pawła II nad Romami mieszkającymi w lesie w namiotach z liści i folii. i zainteresowali ją Włochów. Skierowali swoją pomoc dla nich jak też dla uchodźców znajdującym się pod opieką Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Tak rozpoczęła się posługa w Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie włoskich wolontariusze  z „Essereperessere”,  docierali oni również dalej parafialnym busem z pomocą na wschód, do miejscowości nieopodal linii frontu. Zwrócili uwagę na wielodzietne rodziny we Lwowie, które nie wyjeżdżały nigdzie na wakacje i specjalnie dla nich zorganizowali pobyt na Sycylii poprzez opłacenie pobytu, wyżywienia i przejazdów po Sycylii. Dzieci ze Lwowa zostały  serdecznie powitane na Mszy św. w katedrze w Caltanissetta. Szczególnym punktem programu był udział w centralnych uroczystościach ku czci Matki Bożej z Góry Karmel na placu w Caltanissetta. Archiprezbiter kapituły miasta, ks. prałat Alessandro Giambra, jeden z dobroczyńców wakacji wręczył dzieciom różańce. Ks. prałat otrzymał z kolei flagę Ukrainy. Mówił o nieustannej pamięci i wszelkim możliwym wsparciu dla Ukrainy „w cierpieniu i walce z rosyjskim tyranem”. Opiekun grupy ze Lwowa, ks. Grzegorz Draus prosił „zgromadzony tu liczny i pełen wiary lud miasta Caltanissetta w dzień Matki Bożej z Góry Karmel przy jej kościele o modlitwę o  zwrócenie zamkniętego bliźniaczego kościoła Matki Bożej Szkaplerznej we Lwowie”, którą Włosi na placu od razu podjęli.
Organizacja „Essereperessere” została  założona przez grupę zaangażowanych świeckich katolików centralnej Sycylii. Sama nazwa wskazuje na jej charakter: to wieloznaczna gra słów, którą można rozumieć zarówno jak „istnieć dla ludzi” albo też „człowiek dla człowieka”. Podejmuje aktualne wyzwania. W swoim ośrodku w  wiosce Canicasse koło Caltanissetta
przyjmowali kobiety z domów naznaczonych przemocą, następnie uchodźców wojennych. Obecnie organizuje wakacje dla dzieci z Ukrainy, z przebywaniem w swoim malowniczym ośrodku i wyjazdami po całej Sycylii.
ks Grzegorz Draus 
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję