Wizyta Zełenskiego w Wilnie – szczyt NATO

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przybył we wtorek do Wilna, gdzie uczestniczył w rozpoczętym dwudniowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przybycie prezydenta zostało zorganizowane przy użyciu samolotu polskiego rządu, który wylądował na lotnisku w Wilnie we wtorkowe popołudnie.

Po przybyciu, prezydent Zełenski wziął udział w koncercie na rzecz wsparcia dla Ukrainy, gdzie wyraził swoją wdzięczność zgromadzonym za ich wsparcie. Podkreślił, że Ukraina i NATO stanowią sojusz, a wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy przyczyni się do wzmocnienia Sojuszu. Jego przemówienie zakończyło się ukraińskim hymnem państwowym.

Po tym wydarzeniu, prezydent Zełenski w mediach społecznościowych ogłosił, że prace będą kontynuowane w Wilnie, a priorytetem jest ukraińska obrona. Wyraził swoją wdzięczność partnerom za gotowość do podjęcia nowych kroków i podkreślił, że dostarczenie więcej broni dla ukraińskich sił zbrojnych oznacza większą ochronę dla całego kraju. Zadeklarował również przywiezienie na Ukrainę nowych istotnych instrumentów obronnych.

Prezydent poinformował, że drugiego dnia szczytu planowane są dwustronne spotkania z partnerami, takimi jak Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Japonia. Na środę zaplanowano także inauguracyjne posiedzenie nowo utworzonej Rady Ukraina-NATO.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję