Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski spotkali się 5 kwietnia – tematami ich rozmów było bezpieczeństwo, współpraca gospodarcza oraz kwestie historyczne. Była to pierwsza oficjalna wizyty prezydenta Zełenskiego od wybuchu wojny z Rosją. „Polska jest trzecim partnerem Ukrainy, jeżeli chodzi o wielkość wsparcia militarnego przekazywanego Ukrainie od początku rosyjskiej agresji” – mówił prezydent, dodając, że pierwsze są Stany Zjednoczone, a druga Wielka Brytania.

„To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów. To my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab. To my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy”.

Uznając zasługi w pogłębianiu pozytywnych stosunków między Polską a Ukrainą, za współpracę na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz za niezłomne bronienie praw człowieka w swoim kraju, Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczony został Orderem Orła Białego. To najstarsze i najcenniejsze odznaczenie w Polsce, wręczane osobom, które swymi działaniami zasłużyły się dla Polski i tego, co ją otacza.

W Pałacu Prezydenckim oprócz rozmowy prezydentów odbyło się także spotkanie Par, spotkanie w wąskim gronie oraz rozmowy plenarne. Odbyło się także Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze oraz spotkania z osobami, które zaangażowały się w Pomoc Ukrainie. Niestety wbrew oczekiwaniom niektórych środowisk Kresowych i nie tylko kresowych co wynika niestety z nadchodzących sygnałów wynika iż zgodnie z przewidywaniami pesymistów i to spotkanie nie przyniosło tak wyczekiwanego przełomu. Jeśli  rzeczywiście tak jest to straciliśmy kolejną szansę na prawdziwe pojednanie dając przy tym czas i pożywkę” ruskiej propagandzie” i byłaby to wielka szkoda dla obu Narodów.

 

Red.

 

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję