Toruń: Sanktuarium NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Grupa dzieci z Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie jest przyjmowana na wakacyjnym odpoczynku w rodzinach z parafii ojców redemptorystów w Toruniu. Pielgrzymowali do sanktuarium NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Miejsce to jest bardzo bliskie dla lwowskiej parafii, gdyż główny ołtarz kościoł był zaprojektowany przez artystę Andrzeja Ryczka, który tworzył toruńską świątynię. O. Tadeusz Rydzyk kilkakrotnie, jeszcze w czasie budowy odwiedzał lwowski kościół św. Jana Pawła II i ofiarnie, od serca wsparł budowę. Podobnie jak w Toruniu, misją lwowskiego kościoła św. Jana Pawła II (zbudowanego w pobliżu miejsca papieskiej pielgrzymki we Lwowie) jest upamiętnienie i promocja postaci i nauczania Ojca Świętego.
     Kustosz kościoła NMP Gwiazdy nowej ewangelizacji i św. Jana Pawła II o.Andrzej Lakosz oprowadził młodych pielgrzymów po świątyni. Lwowianie potwierdzili, że Radio Maryja jest też słuchane we Lwowie. W sercu  sanktuarium –  replice kaplicy papieskiej – przy tabernakulum, ikonie Matki Bożej przy której 27 lat modlił się Papież, relikwiach i figurze św. Jana Pawła II dzieci otrzymały z rąk ojca kustosza „YouCat dla dzieci”. Jest to wydany w języku ukraińskim katechizm na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego, dostosowany do percepcji dzieci. Będzie stanowił podstawę dla katechizacji dzieci we lwowskiej, śmiało można powiedzieć, synowskiej dla toruńskiego sanktuarium, lwowskiej Parafii św. Jana Pawła II. O. Andrzej Lakosz przypomniał słowa częstego gościa i przyjaciela sanktuarium, Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, „Według Jana Pawła II najważniejszym zadaniem  papieża jest modlitwa”, a na toruńskich kazaniach mówił o geście modlącego się Papieża, wskazującego na Maryję,  modlitwa razem i przez Matkę Bożą ma prowadzić nas, w każdym powołaniu. Dzieci będą pamiętać, gdzie otrzymały swoje katechizmu i w jakim stylu mają żyć. Opiekujące się grupa dzieci matki wręczyły dzieciom różańce. Następnie   dzieci udały do kaplicy adoracji na modlitwę.
     W kaplicy męczenników, upamiętniającym Polaków którzy oddali swoje życie ratujących Żydów, proboszcz lwowskiej Parafii św. Jana Pawła II, ks.Grzegorz Draus, wygłosił katechezę na podstawie umieszczonego przy nazwiskach męczenników miłości bliźniego słów „Nie ma większej miłości gdy ktoś życie swoje oddaje…”. Wspomniał tu swoją babcię, która nie zważając na skrajnie trudne warunki: wdowa z pięciorgiem dziećmi i umierającym ojcem, mieszkająca kątem u sąsiadów po spaleniu w kampanii wrześniowej domu, przechowywała w składzie na drzewo Żydówkę z dzieckiem. „Moja mama nosiła codziennie jej jedzenie”… Warto wspomnieć tez o lwowskich Polakow, ratujących Żydów. Kaplica jest świadectwem ofiarnej udzielanej przez Polaków ich żydowskim sąsiadom.
        Toruńskie sanktuarium ze swoim pomnikami, które dosłownie nożna dotknąć: Święta Rodzina w drodze do Jerozolimy, Mieszko i Dąbrówka, Rodzina Wojtyłów w drodze do Nieba są doskonałym miejscem na katechezę, która zapada w pamięć.
ks.Grzegorz Draus
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję