Szkoła nr 10 we Lwowie której tradycja sięgała aż do XIX wieku

Szkoła nr 10 była przybudówką szkoły św. Marii Magdaleny, której tradycja sięgała aż do XIX wieku. Od XX wieku charakteryzowała się ona trójkątnym wejściem, prowadzącym do odnowionego, nowoczesnego gmachu. Szkoła nr 10 zapewniała wykształcenie od pierwszej klasy aż do matury. Projekt szkoły, utrzymany w stylu Art Deco, stworzył Tadeusz Pisiewicz, a sama szkoła wybudowana została w latach 1928-1930. Była ona zaprojektowana w nieregularnym kształcie, dłuższe skrzydło znajdowało się wzdłuż ulicy, a krótsze przybudowane do gmachu szkoły św. Marii Magdaleny. Po II Wojnie światowej we Lwowie działały 3 szkoły z językiem polskim jako językiem wykładowym – były to szkoły nr 10, 24 i 30.

Mimo, że wnętrze szkoły prezentowało się nowocześnie, jednocześnie zachowało się w niej wiele oryginalnych elementów, jak drzwi czy podłogi. Motyw trójkąta ponownie przejawia się w kilku miejsach – forma klatki schodowej kształtem zbliżona jest do tej figury, podobnie jak ozdoby nad drzwiami. Projekt, jak na tamte czasy, był nowoczesny – przewidziano w nim pomieszczenia na szatnie, prysznice, gabinet dentystyczny, oraz salę gimnastyczną, która ówcześnie była nowością.

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję