„To bardzo symboliczne – nosicie nazwę „Służba więzienna”, pochylacie się nad człowiekiem poranionym w swoim zmaganiu ze złem” mówił biskup Adam Bab podczas Mszy św. rozpoczynającej święto Służby Więziennej w Lublinie. W uroczystej Mszy modlili się kapelani katoliccy i prawosławni, kierownictwo , funkcjonariusze, pracownicy jednostek penitencjarnych Okręgu Lubelskiego. Dotrzymano reguł ceremoniału wojskowego, z kompania honorową i pocztem sztandarowym. Obsługę liturgiczną prowadzili funkcjonariusze oraz katechiści zaangażowani w lubelskim Areszcie.
Kapelan okręgowy, ks. Grzegorz Draus opisał postawioną przy ołtarzu ikonę „Zstąpienie do piekieł”. Jest ona kopią ikony namalowanej na absydzie kaplicy w Areszcie Śledczym w Lublinie. Wykonaniem ikony w kaplicy kierował Piotr Sujka (artysta upoważniony przez Kiko Arguello do kopiowania jego znanych ikon namalowanych w wielu kościołach na świecie) wraz z uczniami: odbywającą karę pozbawienia wolności i kapelana. Kopię ikony z kaplicy na drewnie wykonała również osadzona, dodała na niej postać św. Pawła, schodzącego wraz z Chrystusem, jak czytamy w Liście św. Piotra „do dusz przebywających w ciemnicy” (w innych tłumaczeniu „do piekieł „lub w więzieniu”) wyciągając do nich ręce i przynosząc Dobra Nowinę. Jest to wymowny symbol Służby Więziennej, pochylającej się nad zagmatwaną historiami ludzkimi. Ikona została wręczona biskupowi jak dar od Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej.
Biskup Adam porównał pracę personelu więziennego do gestu Jezusa umywającego nogi. Będąc Panem i Nauczycielem, wykonał zadanie spełniane przez niewolnika. Czynność przepełniona miłością i szacunkiem do człowieka. Styl i godność funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej wyraża postać Patrona – św. Pawła, który stał się „wszystkim dla wszystkich, słabym dla słabych, mocnym dla mocnych, aby ocalić przynajmniej niektórych”. Służba – to pochylanie się nad głębokie sfery człowieczeństwa, by mogła nastąpić przemiana.
Śpiewy liturgiczne prowadził zespół muzyki klasycznej „Ave” z Parafii św. Michała, założony przez muzykująca rodzinę Szefarin.
Wręczenie awansów służbowych odbyło się na dziedzińcu Zamku lubelskiego, który przez ponad sto lat pełnił rolę zakładu karnego.
ks.Grzegorz Draus
fot: Sebastian Kurowski