Św. Mikołaj dla ukraińskich dzieci uchodźców wojennych

Rzymsko-katolickie Duszpasterstwo dla Ukraińców prowadzone jest przy bazylice dominikanów  Lublinie od 10 września b.r., koordynują je dominikanin o.Józef Klimurczyk oraz ks.Grzegorz Draus, który 23 lata posługiwał w Ukrainie. Duszpasterstwu patronują błogosławiona rodzina Umów (pierwsze spotkanie miało miejsce w dniu ich beatyfikacji) oraz św. Włodzimierz Wielki. Gromadzi rzymsko-katolików z Ukrainy. Pragnie też szeroko udzielać się dla licznej ukraińskiej społeczności miasta.
Ponad 350 dzieci zgromadziło sie w bazylice na śpiewaniu kolęd. Podarunki wręczał św. Mikołaj, w którego rolę wcielił się Piotr Wasilewicz,  prezes Fundacji św. Jana Pawła II, jeden z  dobroczyńców wydarzenia. Wielokrotnie  zawoził do Ukrainy pomoc, często nieopodal linii frontu.  Podarunki przygotowała też Caritas. W organizację święta była też zaangażowana   Baugesellschaft Nera AG – szwajcarska  firma zajmująca się nieruchomościami w Zurichu, która od początku wojny pomaga uchodźcom. Po koncercie kolęd, który odbył się w bazylice, dzieci z rodzicami przeszły do krużganków klasztornych gdzie otrzymały prezenty.
Uchodźcy wojenni z Ukrainy przebywają w Lublinie  już drugi rok. Większość wynajmuje już mieszkania, mniejszość zamieszkuje ośrodki dla uchodźców. Matki podejmują pracę, dzieci chodzą do polskich szkół. Przedłużająca się wojną powoduje, że trudno jest im decydować się na powrót do ojczyzny.
ks Grzegorz Draus
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję