Spotkanie Trójkąta Lubelskiego

11. stycznia we Lwowie odbyło spotkanie Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy. We Lwowie odbyło się spotkanie przywódców Trójkąta Lubelskiego z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy. Rozmowy prezydentów dotyczyły przede wszystkim dalszej pomocy dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, a także wsparcia prozachodnich integracyjnych aspiracji Ukrainy. Przywódcy naszych państw podpisali wspólną deklarację, w której m.in. potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu. Przywódcy w tej deklaracji odnieśli się również do wspólnego dziedzictwa państwowego pierwszej Rzeczypospolitej oraz do zbliżającej się 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Prezydentami Ukrainy i Litwy jasno podkreślił „Wspieramy, wspieraliśmy i będziemy wspierać Ukrainę”

Andrzej Duda. Zapowiedział na niej iż na Ukrainę przekazana zostanie kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak Państwo wiecie, spełniony musi zostać także cały szereg innych wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są do tego potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, aby była to koalicja międzynarodowa.

I dalej „ Podjęliśmy decyzję o włożeniu do tej międzynarodowej koalicji pierwszego pakietu czołgowego – kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest” – zaznaczył. Na spotkaniu z dziennikarzami, już po powrocie do Polski, Andrzej Duda doprecyzował: – Kompania jest jednostką małą, wręcz powiedziałbym symboliczną, natomiast jeżeli takich kompanii będzie więcej, powstanie brygadowa grupa bojowa lub jeszcze większa jednostka wojskowa, która faktycznie będzie miała duże znaczenie militarne w obronie Ukrainy – to do tego właśnie chcemy doprowadzić.

Jak dodał, taka formacja wyposażona w sprzęt zgodny ze standardami NATO będzie mogła stworzyć „poważną blokadę, żelazną ścianę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę”. W XXI wieku europejskie państwo, jakim jest Ukraina, niepodległe, suwerenne jest w sposób brutalny atakowane po to, żeby odebrać ludziom wolność. Musi ta agresja zostać zatrzymana – podkreślał Prezydent Andrzej Duda, dodając, że to jest jedno z największych wyzwań dla całego wolnego świata.

Inf. i foto cytowane ze strony www.prezydent.pl

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję