Rosyjska flota wycofuje się z Krymu

Rosyjska flota opuszcza tereny Krymu po aneksji, ale będziemy dążyć do jej osiągnięcia także w separatystycznej Abchazji – ogłosił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, Wadym Skibicki, doniósł, że po atakach ze strony ukraińskich sił zbrojnych na zaanektowanym Krymie, rosyjska armia wycofuje swoje okręty z obszaru Zatoki Sewastopolskiej.

W odniesieniu do działań Ukrainy zmierzających do odzyskania kontroli nad Krymem, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku, prezydent Zełenski zauważył, że rosyjska flota wojenna „straciła zdolność do operowania w zachodniej części Morza Czarnego i stopniowo wycofuje się z obszaru Krymu”. To, jak stwierdził, stanowi „historyczne osiągnięcie”.

„Niedawno rosyjski przywódca był zmuszony ogłosić utworzenie nowej bazy dla Floty Czarnomorskiej, bardziej dokładnie dla jej resztek, na terenie Gruzji, która jest okupowana, znajdującej się w południowo-wschodniej części Morza Czarnego, z dala od ukraińskich rakiet i dronów morskich. Jednak niezależnie od miejsca, do którego się wycofają, będziemy w stanie dotrzeć do nich” – oznajmił Zełenski.

W poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, Wadym Skibicki, przekazał, że po atakach ze strony ukraińskich sił zbrojnych na Krymie, rosyjska flota zaczęła wycofywać swoje okręty z obszaru Zatoki Sewastopolskiej.

Skibicki stwierdził, że w rosyjskich portach brakuje już dostatecznej ilości miejsc, więc istnieje możliwość przerzucenia niektórych okrętów do separatystycznej Abchazji.

„W rejonie miasta Oczamczyra obecnie prowadzone są intensywne prace (…). Rosjanie podjęli działania zmierzające do pogłębienia miejscowego portu i modernizacji infrastruktury portowej, aby stworzyć bazę dla swoich okrętów wojennych. Jednak nawet te starania nie wystarczą” – stwierdził Skibicki.

 

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję