Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda obradowali w Warszawie

10 listopada Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda wzięli udział w II posiedzeniu Rady Prezydenckiej Polski i Litwy w Warszawie. Wcześniej przywódcy rozmawiali w Belwederze. – Omówiliśmy najważniejsze kwestie naszej współpracy, a także bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że dojdzie do kolejnego spotkania Trójkąta Lubelskiego z Prezydentem Ukrainy – relacjonował Prezydent RP na późniejszej konferencji prasowej. 

 

– Relacje między oboma krajami są najlepsze od wielu, wielu lat – to zasługa Pana Prezydenta. Ale zostało jeszcze kilka spraw, które można byłoby wyjaśnić i poprawić, jak np. sytuacja polskiego szkolnictwa na Litwie – mówił Minister Szrot. Jak zapowiedział jeszcze przed spotkaniem Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, głównymi tematami rozmów były sytuacja bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, współpraca Polski i Litwy, jeśli chodzi o wsparcie walczącej Ukrainy, a także walka z zagrożeniami ze Wschodu. Prezydenci rozmawiali także o bieżącej współpracy.

Po wspólnych rozmowach Andrzej Duda i Gitanas Nausėdy wzięli udział w II sesji obrad Rady Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej

W przyjętym owacyjnie przemówieniu Andrzej Duda mówił: Jesteście, Wy Litwini, tak, jak i my Polacy, częścią wielkiej cywilizacji, którą wspólnie stworzyliśmy. Jesteście dla nas braćmi. (…) Polacy i Litwini są dwoma równymi sobie narodami, żyjącymi we własnych granicach, szanującymi swoje języki i tożsamość. Polska i Litwa są natomiast jednością w swoim sprzeciwie wobec agresji, wobec wzniecania niepokojów, wobec naruszania naszych granic. Ze strony polskiej w obradach wzięli udział m.in. prezydenccy ministrowie: Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef KPRP, Szef BPM Jakub Kumoch, Szef BBN Jacek Siewiera i Wojciech Kolarski.

Andrzej Duda i Gitanas Nausėda powołali ją w listopadzie 2020 roku. Rok później, w październiku 2021 Prezydenci Polski i Litwy po raz pierwszy rozmawiali w ramach tego formatu, z udziałem przedstawicieli ministerstw obrony i spraw zagranicznych obu krajów. Wtedy też wspólnie wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu RL (Lietuvos Respublikos Seimas) z okazji 230–lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. W przyjętym owacyjnie przemówieniu Andrzej Duda mówił: Jesteście, Wy Litwini, tak, jak i my Polacy, częścią wielkiej cywilizacji, którą wspólnie stworzyliśmy. Jesteście dla nas braćmi. (…) Polacy i Litwini są dwoma równymi sobie narodami, żyjącymi we własnych granicach, szanującymi swoje języki i tożsamość. Polska i Litwa są natomiast jednością w swoim sprzeciwie wobec agresji, wobec wzniecania niepokojów, wobec naruszania naszych granic.

Ze strony polskiej w obradach wzięli udział m.in. prezydenccy ministrowie: Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef KPRP, Szef BPM Jakub Kumoch, Szef BBN Jacek Siewiera i Wojciech Kolarski.

Informacje i foto ze Strony www.prezydent.pl

CAŁA WYPOWIEDŹ >>

Informacje i foto cytowane ze strony www.prezydent.pl

Red.

 

 

 

 

#Litwa; #Wilno; #Troki

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję