Poświęcenie namiotu – szkoły i chrzest w romskim taborze pod Lwowem.

  1. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki spotkał się dziś z Romami mieszkającymi w namiotach z płyt pilśniowych i folii w lesie przy obwodnicy Lwowa. Romowie mieszkający w taborze pochodzą z Zakarpacia, przyjechali w poszukiwaniach lepszego w wielkim mieście.
      Ks. Grzegorz Draus, proboszcz Parafii św. Jana Pawła II, od prawie roku przyjeżdża do taboru z pomocą i katechezą. Parafialny zespół pedagogów Teatru „Emmanuil” im. Karola Wojtyły, z sukcesem prowadzący romską szkołę dla dzieci uchodźców, podjął się sprawy otwarcia szkoły „Alaw” (czyli „słowo w języku ukraińskich Romów, teraz podjął się sprawy edukacji dzieci jak też dla dorosłych w w taborze. Z  pomocą przyszedł Krzysztof Hoffman ze Stowarzyszenia ,,Znaki pamięci”, przywiózł namiot. Oprócz Arcybiskupa przybyli przedstawiciele obwodowej administracji i jednostek pomocowych. Ks. Arcybiskup po poświęceniu namiotu – szkoły poszedł do mieszkalnych namiotów, poświęcał je i wręczał krzyże. Na prośbę pewnej matki, mówiącej że jej dwójka dzieci jest nieochrzczonych, spontanicznie, poświęconą wodą która kropił namioty,  wewnątrz namiotu mieszkaniowego ochrzcił maleństwa: Abrahama i Marię. Chrzestnym był ks. proboszcz G. Draus. Spożyto wspólny obiad z namiotowej kuchni która stoi przy kościele św. Jana Pawła II i żywi uchodźców w różnych punktach miasta.
       Szkołę dla Rodzin w leśnym taborze wspiera Caritas Archidiecezji Poznańskiej, podobnie jak projekt szkoły dla dzieci w parafialnym domu gdzie przyjmuje się  uchodźców, działającej w minionym roku, przy największym przypływie uchodźców. Obecnie dzieci romskich uchodźców uczęszczają do ogólnych szkół.
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję