Poniedziałek Wielkanocny drugi dzień uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

Poniedziałek Wielkanocny jest dniem w oktawie wielkanocnej, traktowanej, jako jedna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Eucharystie sprawowane są zgodnie z porządkiem niedzielnym, a neofici w tradycji chrześcijańskiej nosili przez oktawę białe szaty. Niedziela w oktawie Wielkanocy obchodzona jest, jako Niedziela Miłosierdzia Bożego, ustanowiona przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku. Liturgiczny okres wielkanocny trwa 50 dni, a krzyż ołtarzowy przyozdobiony jest czerwoną stułą, a figurę Chrystusa zmartwychwstałego ustawia się w pobliżu, ale nie na ołtarzu. Zgodnie z tradycją, w Poniedziałek Wielkanocny eucharystie w polskich świątyniach sprawowane są jednak według porządku niedzielnego. Każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku przyjąć Komunię Świętą w czasie wielkanocnej oktawy.   W tym roku Oktawa potrwa do 4 czerwca. W naszej Ojczyźnie podobnie też na terenie całej dawnej Rzeczypospolitej w ten dzień kojarzy się z rodzinnymi zabawami, spacerami i radością i tzw. lanym poniedziałkiem zwanym śmigusem-dyngusem.

W Polsce zwyczaj „śmigusa-dyngusa” jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Wiele osób bierze udział w zabawie, która polega na polewaniu się wodą i okładaniu gałązkami wierzby.Oprócz radości związanej z przełamaniem postu i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, ludowy zwyczaj „lanego poniedziałku” ma także swoje korzenie w pogańskich obrzędach wiosennych. Według wierzeń ludowych, woda i wierzba miały moc oczyszczającą i odnawiającą, a ich stosowanie miało przynieść szczęście i zdrowie. Dzięki temu zwyczajowi, Poniedziałek Wielkanocny stał się czasem radosnych zabaw i integracji społecznej, a jednocześnie przypomina nam o tradycjach i kulturze naszego kraju.

Red.
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję