Polski Teatr Ludowy we Lwowie

Teatr założony na przełomie 1957–1958 we Lwowie z inicjatywy emerytowanego nauczyciela – polonisty, skrzypka, wielkiego miłośnika polskiej literatury i teatru – Piotra Hausvatera. Pierwsze przedstawienie odbyło się 19 kwietnia 1958 roku w Polskiej Szkole Nr 10 we Lwowie. Pierwsze próby Teatru odbywały się w domu Piotra Hausvatera. W 1958 grupa wystawiła spektakl Balladyna. W 1961 teatr otrzymał tytuł Teatru Ludowego.

W pierwszych dziesięciu latach istnienia teatr występował w obwodzie lwowskim oraz w Wilnie. W 1967 teatr zdobył dyplom I klasy i zdobył pierwsze miejsce w prowincjonalnym konkursie amatorskich zespołów. Obecnie Teatr skupia grono amatorów i profesjonalistów: głównie Polaków, ale także Ukraińców i Rosjan zamieszkałych we Lwowie, oraz zawodowych twórców kultury – kompozytorów, plastyków i choreografów.
W 2008, z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej, Polski Teatr Ludowy został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 9 maja 2018 Polski Teatr Ludowy we Lwowie otrzymał nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej, przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję