Pogoń Lwów – legendarny polski klub piłkarski

Pogoń Lwów to jeden z najstarszych polskich klubów piłkarskich. Powstał w 1904 roku z inicjatywy Eugeniusza Piaseckiego, nazywanego ojcem polskiego futbolu. Od 1899 roku promował on nowopowstałą dyscyplinę sportu w IV Gimnazjum we Lwowie, którego tradycję kontynuowała Pogoń. Lwowski Klub Sportowy był niewątpliwym pionierem w historii polskiej piłki nożnej –  w 1910 roku wstąpili do Austriackiego Związku Piłki Nożnej, a w 1911 stali się współzałożycielami Związku Polskiej Piłki Nożnej. Pogoń nawet w czasie I wojny światowej rozgrywała mecze, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wystartowała w mistrzostwach lwowskiego okręgu.

W 1922 roku, Pogoń Lwów została po raz pierwszy Mistrzem. Sztuka ta powtórzona została rok później. W 1925 roku, klub po raz 3 zdobył tytuł najlepszej drużyny kraju. Zawodnicy Pogoni, Emil Görlitz i Józef Słonecki, opuścili klub by podpisać kontrakty z włoską Ederą Triest. Stali się tak pierwszymi polskimi piłkarzami, którzy grali w piłkę nożną zawodowo. W 1926 po raz ostatni Mistrz Polski wyłaniany był systemem nieligowym – tytuł ten po raz 4 zdobyła Pogoń.

W roku 1927 powołano ligę, która zrzeszała najlepsze polskie kluby. Utworzenie Ligi zbiegło się jednak z problemami, jakie dotknęły LKS. Do wybuchu II wojnej światowej, klubowi udało się zdobyć trzykrotnie wicemistrzostwo. Po II wojnie, Polska utraciła Lwów. Zawodnicy osiedlali się na ziemiach zachodnich, a byli zawodnicy Pogoni stanowili podstawę do odtworzenia klubu Polonia Bytom, który przejął po LKSie barwy. Na cześć lwowskiego klubu barwy lub nazwy przybierały także inne drużyny – m. in. Pogoń Szczecin, Piast Gliwice czy Odra Wodzisław.

Od 2007 roku trwały próby wznowienia działalności klubu. W styczniu 2009 roku, Lwowski Klub Sportowy został reaktywowany. Aktualnie klub gra na IV poziomie ligowym, w Premier Lidze okręgu lwowskiego.

Red.

#straznicepamieci,
#Ukraina, #Lwów, #Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję