Pierwsze dni namiotowej szkoły w romskim taborze w lesie pod Lwowem

     Dzięki Rzymsko-katolickiej Archidiecezji Lwowskiej pod Lwowem powstała szkoła w namiocie w romskim taborze. Uczą się w niej dzieci jak też dorośli. Szkołę prowadzą Chrześcijańskiego Teatru „Emmanuel” im. Karola Wojtyły pod kierunkiem Żanny Goraj.
      Patronat nad szkołą sprawuje Liceum „Intelekt”. Namiot przywiózł Krzysztof Hoffman z Fundacji „Znaki pamięci” z Warszawy.
       W poniedziałek 16 października odbyła się pierwsze zajęcia. Sam dzień nie jest przypadkowy: rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Św. Jan Paweł II podczas licznych spotkań z Romami cytował św. Papieża Pawła VI „Jesteście nie na marginesie, ale w sercu Kościoła”. Inicjatorem szkoły jest ks.Grzegorz Draus. W roku szkolnym 2022/23 szkoła „Alaw” (czyli „słowo” w języku ukraińskich Romów)  dla romskich uchodźców wojennych funkcjonowała w Parafii św. Jana Pawła II. Dziś jej wychowankowie, mieszkający w innych  miejscach Ukrainy i innych krajów, kontynuują naukę w ogólnych szkołach.  9 października, w obecności dyrektora Wojewódzkiego Departamentu do spraw narodowości i religii Wasyla Dorosza, ks.Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki (były sekretarz św. Jana Pawła II) poświecił namiot z przeznaczony na szkołę i spotkał się z mieszkańcami taboru.
       „Dziś zapoznajemy się z uczniami. Dla nas jest to nowe wezwanie. Z dzieci było dwóch uczniów, powoli będą dołączać nowi. Zazwyczaj patrzymy na problem leśnego obozu i zapominamy go, ale problem nie znika. Powinniśmy postępować według moralnych wartości i starać się przynosić pomoc bliźniemu” mówi kierownik Szkoły Żanna Goraj. Jest gotowa uczyć nie tylko dzieci, ale i dorosłych, mieszkających w namiotach.
      Liderem namiotowego miasteczka jest Igor. Nazywa siebie baronem. Zapewnia, że sam będzie chodził do szkoły. „Nie zakończyłem w dzieciństwie szkoły. A tutaj będę się uczył. Dzieci będą due uczyć nowych ja także. Dzieci powinny się uczyć. Dobrze, że jest  wszystko co potrzebne do nauki – zeszyty, książki. W namiotowym miasteczku mieszka kilkadziesiąt osób, są wielodzietne rodziny. Będą uczyć nie tylko czytania i pisanie, ale i śpiewie i aktorstwa, bo sama jest założycielem chrześcijańskiego teatru.
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję