W poprzednią niedzielę, 14 lipca, w miejscowości Domostawa w województwie podkarpackim, zostanie odsłonięty Pomnik Rzezi Wołyńskiej. Monument, wzniesiony w 2024 roku w pobliżu miejsca obsługi podróżnych „Bukowa – kierunek Rzeszów” przy drodze ekspresowej S19, upamiętnia kulminację masowych zbrodni na Polakach na Wołyniu.
Czy potrzebny jest pomnik w Domostawie:
Autorem pomnika jest Andrzej Pityński. Pomnik waży 14 ton, ma 14 metrów wysokości, a wraz z cokołem całkowita wysokość wynosi 20 metrów. Korpus orła umieszczony jest w płomieniach, a w środku monumentu znajduje się wycięty krzyż z trójzębnymi widłami, symbolizującymi tryzub, na które nabite jest dziecko. U podstawy pomnika znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach oraz głowy dzieci nabite na sztachety płotu. W górnej części i na skrzydłach orła umieszczone są nazwy miejscowości, w których doszło do mordów dokonanych przez UPA.
Należy w tym miejscu gorąco podziękować Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie, w szczególności następującym osobom:
- Zbigniew Walczak (Wójt gm. Jarocin)
- Jacek Siembida
- Zdzisław Kumik
- Jolanta Wołoszyn
- Antoni Oleksak
- a także były przewodniczący Komitetu Honorowego św. Pam. ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, prof. Zapałowski, prof. Włodzimierz Osadczy, Konsul Honorowy Kirgistanu Janusz Krzywoszyński oraz redaktor Dionizy Garbacz.
Podziękować za wsparcie i rozgłos należy koniecznie panu red. Witoldowi Gadowskiemu i jego Ruchowi Obrony Polaków oraz pani Katarzynie Sokołowskiej, przedstawicielce FUNDACJI WOŁYŃ PAMIĘTAMY
Red.
WOŁYŃ PAMIĘTAMY
fot. FB Tomasz Buczek
#Straznicepamieci,
#Ukraina, #Lwów, #Wołyń,
#Polska, #Bydgoszcz
http://straznicepamieci.pl