Niski Zamek we Lwowie

Niski Zamek we Lwowie to jeden z dwóch zamków we Lwowie. Pełnił rolę siedziby przedstawiciela władzy królewskiej w mieście, podczas gdy znacznie lepiej ufortyfikowany i korzystniej położony Wysoki Zamek był zamkiem typowo obronnym.

Zamek niski został zbudowany przez księcia Lwa w drugiej połowie XIII wieku. Prawdopodobnie był przebudowany z inicjatywy króla Polski Kazimierza Wielkiego w północno-wschodnim narożniku miasta i od początku był włączony w system murów miejskich. Zamek w swej pierwotnej formie przetrwał do pożaru w 1565 roku. Składał się z części murowanej z cerkwią a później kaplicą św. Katarzyny. Od strony miasta znajdowała się kuchnia, pomieszczenia dla duchownych, stajnie i pomieszczenia gospodarcze. Od XVI wieku zamek był siedzibą starosty, przechowywano tu również akta grodzkie. Po I rozbiorze Polski Austriacy nakazali rozebrać zabudowania. W poł. XIX wieku wzniesiono w miejscu części zabudowań Teatr Skarbkowski, reszta pozostała pustym placem, na którym mieści się od kilku lat targowisko („Lwowski wernisaż”), m.in. staroci i wyrobów sztuki ludowej.

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję