Na portalu American Purpose historyk prof. Andrzej Nowak tak napisał o tzw. „rosyjskiej strefy wpływów”

W artykule opublikowanym na portalu American Purpose historyk prof. Andrzej Nowak napisał o Polsce, Ukrainie i Litwie oraz o odrzuceniu przez nie bycia częścią „rosyjskiego świata” Putina lub pionkami w grze innych mocarstw europejskich. Zauważa, że ​​pomimo tego, że była kanclerz Niemiec Angela Merkel nazywa Rosję „naszym wielkim sąsiadem”, patrząc na mapę, kraje takie jak Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś stoją między Niemcami a Rosją.

Nowak zwraca uwagę, że Ukraina, Białoruś i Rosja mają wspólną kolebkę na Rusi Kijowskiej, która podzieliła się w XIII wieku w wyniku najazdu mongolskiego. Terytoria te zostały następnie podzielone między Moskwę, która odziedziczyła część tradycji imperium mongolskiego, oraz Litwę, która przez zjednoczenie z Polską otworzyła świat Rusi Kijowskiej na wpływy cywilizacji zachodniej.

Nowak podkreśla, że ​​przez Polskę przechodzi cywilizacja zachodnia, która w nowy sposób kształtuje rosyjską tradycję. Pisze też, że tradycja wolności, zakorzeniona w tradycji rzymsko-greckiej, wyrażająca się w prawie każdego wolnego obywatela do głosowania w radzie lokalnej, miała swoje korzenie w Polsce, Litwie i Rusi Kijowskiej.

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję