„Muzyczny obóz” na zaproszenie przemyskiej Caritas.

Istnieje wiele państwowych projektów dla aktywnego odpoczynku dzieci z Ukrainy – uchodźców wojennych (z terenów bezpośrednich działań wojennych) przebywających w Polsce z powodu wojny. Jest to zupełnie zrozumiałe, że Polskie państwo otacza opieką te dzieci, mieszkające tymczasowo w Polsce z przyczyny wojny – nie wiadomo jak długo bo trudno określić ile będzie trwała wojna – które w Polsce chodzą do szkoły i potrzebują doskonalenia znajomości polskiego języka i większej integracji.

Ks. Artur Joniec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej zwrócił uwagę zupełnie inne dzieci na Ukrainie: które nie mieszkają na terenach objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi i które nie przyjechały do Polski z powodu wojny ale też potrzebują odpoczynku od wojennej atmosfery. Dla tej kategorii (czyli mieszkających  poza terenami bezpośrednich działań wojennych i którzy nie wyjadą do Polski przyczyny wojny i nie mają prawa do PESEL i co za tym idzie państwowej pomocy udzielanej uchodźcom) Caritas zorganizował obozy, z własnych środków troszcząc się o uczestników. Przemyska Caritas  zaprosiła 50 osobową grupa z Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, którzy przyjechali na obóz Caritasu w Bukowsku koło Sanoka. Można go nazwać „muzycznym” gdyż większość uczestników to członkowie parafialnego zespołu muzycznego „Boże perełki”. Dlatego zasadnicze  zajęcia wypełniały śpiewy i przygotowania muzyczne do codziennej Mszy świętej. O program i sam pobyt zadbał ks.Tomasz Stec zastępca dyrektora przemyskiej Caritas. Zespół animatorów zabezpieczył Ruch Duszpasterstwa Młodzieży.

 

Pobyt był bardzo aktywny. W codziennej modlitwie czytano rozważania „Ewangelii na każdy dzień” oraz wspólnie recytowane podsta owe nauki katechizmu, dzięki tej dobrze zapadły w pamięć. Zwiedzano

Muzeum budownictwa ludowego w Sanoku i pływano w aquaparku. Policjanci poprowadzili kurs bezpiecznego zachowania się na drogach, a medycy uczyli udzielania pierwszej pomocy. O pracy straży pożarnej zapoznawano się bezpośrednio w samochodzie przy sprzętach pożarniczych. W Myczkowcach zwiedzano Park Biblijny. Niezapomniana była przejażdżka statkiem po Zalewie Solińskim.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej dba by nikt z  potrzebujących nie został zapomniany.

 

ks. Grzegorz Draus 
Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję