Litwa utrzymuje „podduszanie” Kaliningradu

Już wkrótce rozpocząć się może kolejna awantura  o tranzyt towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego. Powodem są coraz skrupulatniejsze ale zgodne z międzynarodowym prawem kontrole graniczne miedzy Białorusią a Litwą oraz Litwą a Obwodem Kaliningradzkim. Litewskie władze informują, że Obwodowi wyczerpują już limity przyznane im na przewóz niektórych towarów  z Rosji. Idzie zima a ich nierealizowane potrzeby dostaw będą coraz bardziej uciążliwe i bolesne gdyż Litwa stale utrzymuje „podduszanie” Kaliningradu.

Przypomnijmy, iż w lipcu Komisja Europejska poleciła Litwie odblokowanie tranzytu towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, to jednak Litwa znalazła inne sposoby, aby utrudnić życie mieszkańcom Obwodu Kaliningradzkiego. Utrudnianie przejazdu przez granicę zatrzymywanie i drobiazgowe kontrole. Bodaj w listopadzie np. litewscy celnicy zatrzymali cysternę z paliwem, tylko dlatego że był na niej namalowany wojenny znak „Z” znak. Uznali, bowiem iż może to być transport na potrzeby wojska, a nie Unijnie dozwolony tranzyt towarów dla ludności cywilnej. Na teren Obwodu nie  wpuszczono również pięciu pustych wagonów oznaczonych  „własność wojsk spadochronowych”.

Jeszcze poważniejsze skutki przynoszą wprowadzone 26 listopada obowiązkowe drobiazgowe kontrole licencji na transport międzynarodowy kierowców poruszających się samochodami ciężarowymi. Dzięki temu niemal  a powodu braków i nieścisłości w papierach nawet połowa połowa floty TIR-ów z Kaliningradu (około 2 tys. pojazdów) może nie przejechać przez rosyjsko-litewską granicę.

W okresie przed weekendowym oraz w pierwszej połowie niemal każdego tygodnia od strony Białorusi na wjazd do Litwy czeka zwykle między 750-1500 rosyjskich ciężarówek. Tak Trzymać

Litwini, tak trzymać!

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję