Litewscy eksperci odbierają złudzenia

Litewscy eksperci mający informacje od Litewskiego wywiadu zaznaczają, że nadzieje co do innego nastawienia mieszkańców obwodu kaliningradzkiego do wojny na Ukrainie są złudne. Twierdzą oni, że mimo relatywnie lepszych kontaktów Obwodu z Zachodem działania kaliningradczyków przeciwko wojnie ograniczone są jedynie do biernego oporu: niechęci wobec mobilizacji oraz nagrywaniu filmów o słabym wyekwipowaniu i przygotowaniu oddziałów rosyjskich do walki.

„Wojna wzmacnia osobistą władzę Putina, gdyż jest pretekstem do represjonowania przeciwników Putina i staje się okazją do sprawdzenia lojalności elit i struktur władzy reżimu. Wojna na Ukrainę stosunkowo szybko ujawniła nieudolność i korupcję reżimu, niezdolność do zapewnienia rozwoju gospodarczego” – zwracają uwagę autorzy raportu.

„Choć rosyjską gospodarkę ograniczają sankcje, nie przeszkadza jej to w priorytetowym traktowaniu finansowania zwiększonych potrzeb wojskowych, kosztem dobra publicznego

Według litewskiego wywiadu Rosja jeszcze przed napaścią na Ukrainę przygotowywała zaopatrzenie i infrastrukturę w Obwodzie Kaliningradzkim do działania w warunkach izolacji. Przygotowywano dodatkowe promy i statki do transportu przez Bałtyk wszelkich niezbędnych towarów aby w ten sposób ograniczać skutki sankcji gospodarczych Zachodu.

Red.

#straznicepamieci,
#Litwa, #Wilno, #Troki,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję