Liczba emigrantów ekonomicznych wzrasta również na Litwie

Liczba emigrantów ekonomicznych wzrasta również na Litwie

W 2022 roku liczba imigrantów zarobkowych na Litwie względem roku 2021 wzrosła aż o 67 proc. Największą ich część stanowią uchodźcy ekonomiczni z Białorusi i Ukrainy. Największy wzrost emigrantów notują Azerowie których przybyło 6krotnie więcej niż w roku 2021, na drugim miejscu są Tadżykowie których w analogicznym okresie przybyło na Litwę niemal 4 razy więcej. Jak podaje Litewski Departamentu Migracji podobnie rzecz się ma ze stałym wzrostem  emigracji pracowników z krajów trzecich.

Według oficjalnych danych Litewskich Służb Zatrudnienia w trzech kwartałach 2022 roku na Litwie zatrudnionych było prawie 50 tys. osób z niemal 90 krajów z poza Unii Europejskiej. Wśród nich największą grupę bo ponad 50% grupę stanowią Ukraińcy a 30% to obywatele z Białorusi a inne nacje około 20% z tej populacji.

Z uwagi na sytuację wojenną najłatwiej pracę dostają Ukraińcy, którzy mogą otrzymać pracę  bez konieczności poddania się procedurom oceny potrzeb rynku pracy, gdyż są zwolnieni z konieczności uzyskania specjalnego pozwolenia na pracę jak to ma miejsce wobec innych nacji z poza Unii Europejskiej. Mają również możliwość umowy o pracę tymczasową lub na zasadzie B2B (tzw. samozatrudnienia). Według informacji Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych i Pracy niemal 40 proc. Ukraińców, którzy przyjeżdżają na Litwę, posiada wykształcenie wyższe przez co łatwiej im znaleźć lepsza i bardziej intratną pracę od tych mniej wykształconych.

 

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję