Józef Piłsudski – Naczelnik z Wilna

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Litwie, gdzie spędził dzieciństwo. Wychował się w dostatku, a jego rodzina miała szlacheckie korzenie, potem przeniosła się do Wilna. Studiował w Charkowie,a w 1887 miał przyłączyć się do organizatorów zamachu na cara Aleksandra III,  za co zesłano go na 5 lat na Syberię.

Gdy powrócił do Wilna podjął pracę konspiracyjną, był zwolennikiem socjalizmu. Był korespondentem „Przedświtu” oraz członkiem Litewskiej PPS. Niedługo potem stał się jedną z najważniejszych postaci tej partii. W 1899 zawał związek małżeński z Marią Juszkiewiczową, a rok potem wraz z nią został schwytany przez rosyjską policję. Wtrącono ich do X Pawilonu Cytadeli. Po około roku wypuszczono ich z więzienia, a małżeństwo wyruszyło do Galicji.

Na początku XX wieku, Piłsudski jeszcze prężnie działał w działalności rewolucyjnej. Tworzył struktury Związku Walki Czynnej, gdzie przez 10 lat był Komendantem. W czasie I wojny światowej był po stronie aliantów, gdy ci jednak zaczęli przegrywać, zmienił front. Konsekwencją tego było roczne internowanie w twierdzy w Magdeburgu. W 1918 powrócił do Warszawy, jako człowiek od którego zależały losy kraju. Chciano oddać mu większość władzy, jednak Piłsudski zarządził powszechne wybory. W 1920 roku podczas Cudu nad Wisłą zatrzymał ekspansję komunizmu, za co wręczono mu marszałkowską buławę.

W wewnętrznej scenie politycznej rósł konflikt między nim i jego zwolennikami a Narodową Demokracją. Po zabójstwie Narutowicza wycofał się ze sceny politycznej. Powrócił na nią w 1926 roku, organizując przewrót majowy i przejmując de facto władzę w kraju. Na prezydenta mianował Ignacego Mościckiego, ale w rzeczywistości to Piłsudski posiadał większość władzy. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego serce spoczywa na cmentarzu w Wilnie.

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję