Szef Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wziął udział w konferencji prasowej na platformie wydobywczej gazu ziemnego w pobliżu wybrzeży Norwegii. Wizytę na niej złożyli również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Norwegii Jonas Gahr Store oraz dyrektor firmy Equinor Anders Opedal. Szef NATO odniósł się do procesu akcesyjnego do NATO Szwecji i Finlandii. „To absolutnie kluczowe, by oba kraje dołączyły do Sojuszu tak szybko, jak to możliwe” – powiedział.

Szef NATO skomentował wysiłki i nową strategię bezpieczeństwo energetyczne Europy w obliczu rosyjskiej wojny i agresywnej polityki Kremla. „Widzimy, jak prezydent Putin próbuje użyć energii jako broni przez cały czas trwania wojny z Ukrainą. Norweski gaz pomógł odpowiedzieć na to i zapewnić, że Putinowi nie udało się użyć energii jako broni” – powiedział.

Stoltenberg zaznaczył również, że „norweska infrastruktura jest ważna, ale ze względu na swój rozmiar, narażona na ewentualny atak lub sabotaż. Nie możemy stale bronić każdego metra tej infrastruktury, ale usilnie pracujemy nad wymianą wywiadowczą, monitorujemy gazociągi. Zwiększyliśmy też naszą obecność militarną” – oświadczył na koniec swej wypowiedzi sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Red.

#straznicepamieci

#Ukraina, #Lwów, #Żółkiew
#StopWar, #WalczUkraino

#Polska, #Bydgoszcz

http://straznicepamieci.pl