Greko-katolicy rozpoczęli świętowanie stałych świąt według gregoriańskiego kalendarza

Stosowany jest obecnie nowo-juliański kalendarz, gdzie święta ruchome, zależne od Wielkanocy, obchodzone są według dotychczasowego stylu. Większość chrześcijan wschodniego obrządku, zarówno katolików jak prawosławnych, wyznacza paschalie według starego stylu. Natomiast święta stałe wypadają w te same dni co w gregoriańskim kalendarzu. Wielkanoc u wschodnich braci nadal będzie wypadać w inny dzień, nie zawsze razem z łacinnikami.

Na Ukrainie przyjęto nowy kalendarz liturgiczny w Kościele Grecko-katolickim oraz Prawosławnym Kościele Ukrainy. Ukraiński Kościół Prawosławny, mający więcej wiernych, pozostał przy starym stylu. W Kościołach które wprowadziły nowy kalendarz wierni przyjęci zmiany entuzjastycznie, zazwyczaj traktując to jako symbol oderwania się kulturowego od tradycji zachowywanie przez prawosławie rosyjskie.,

8 września wypada popularne na Ukrainie święto Narodzenia Matki Bożej. We Lwowie, pomimo oficjalnie dnia roboczego, wiele instytucji i przedsiębiorców prywatnych ogłosiło dzień świąteczny. Na święto w greko-katolickiej Parafii w podlwowskich Sokolnikach przybyło o wiele więcej ludzi niż w poprzednich latach. Odczuwa się chęć zamanifestowania akceptacji nowego kalendarza. Parafia utrzymuje bardzo dobre relacje z rzymsko-katolicką Parafią św. Jana Pawła II, która obejmując południową dzielnice Lwowa, sam kościół ma sto metrów od granicy miasta, w Sokolnikach. Historia parafia sięga 1396 roku. Pod koniec XIX wieku wybudowano nowy kościół św. Mikołaja, pod kierunkiem wygnanego z Litwy za wspomaganie Powstania Styczniowego ks. Romualda Stakiena. Po wypędzeniu Polaków kościół zamieniono w 1946 na prawosławna cerkiew, obecnie funkcjonuje tam greko-katolicka Parafia Narodzenia Matki Bożej. W latach trzydziestych XX wieku w Sokolnikach posługiwał ks. Wincenty Urban (późniejszy biskup wrocławski), i ks. Franciszek Rozwód (posługujący po wojnie we Wrocławiu, czynny do do swojej śmierci w wieku 104 lat). W Sokolnikach urodził się ks. Antini Ręcznych, organizator powojenny Parafia św. Jadwigi we Wrocławiu -Oleśnicy oraz ks. Stanisław Pawlaczek, profesor seminarium i rektor kościoła Matki Bożej na Piasku we Wrocławiu. Spadkobiercą tradycji Sokolnickiej Parafii jest Parafia św. Jana Pawła II, dla której kardynał Konrad Krajewski w 2020 roku konsekrował nowy kościół. Greko-katolicki proboszcz o. Jarosław Garandża jeszcze w 2018 roku przekazał parafii otaczane przez jego wiernych wielką czcią figury Chrystusa i Matki Bożej, pochodzące z XIX – wiecznego kościoła, po 1946 roku umieszczone na ikonostasie.

Na uroczystości odpustowej liturgię koncelebrował ks Grzegorz Draus, proboszcz Parafii św. Jana Pawła II. Braterskim gestem było zaproszenie szkockiej organizacji Siobhan’s Trust, rozdającej pizzę prosto z pieców w ciężarówce. Często Siobhan’s Trust obsługuje wydarzenia w Parafii, zwłaszcza akcje dla uchodźców. Wśród wolontariuszy byli Duńczyk, Anglicy, Szwajcar i Szwedka. Tym razem podzielono się dobrem z braćmi świętującymi po raz pierwszy odpust w nowym stylu, w jedności całym katolickim światem.

Ks. Grzegorz Draus

 

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję