Embargo na zboże z Ukrainy i decyzja Polski

Po ogłoszeniu przez Komisję Europejską decyzji o nieprzedłużaniu embarga na ukraińskie zboże, polski rząd natychmiast wydał rozporządzenie wprowadzające krajowy zakaz importu tego towaru. Podobne kroki podjęły władze Węgier i Słowacji. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że „Jeśli przestrzegane są zasady, a porozumienia są dotrzymywane, Europa zawsze wygrywa” i zadeklarował, że Ukraina także podejmie odpowiednie działania w tej sprawie.

 

W piątek wygasło unijne embargo, a Komisja Europejska zdecydowała, że nie będzie ono przedłużone. Polski rząd wydał rozporządzenie utrzymujące embargo na zboże i produkty rolne pochodzące z Ukrainy. Podpisał je minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Na portalu X pisał następująco:

„W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA zgodnie z poleceniem Mateusza Morawieckiego i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo. (…) Polski rolnik przede wszystkim! Dziękuję ministrowi Robertowi Telusowi i komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu za współpracę!”

Wołodymyr Zełenski wyraził swoje stanowisko w związku z decyzją Komisji Europejskiej. Podczas rozmowy z Ursulą von der Leyen, prezydent Ukrainy podziękował jej „za dotrzymanie słowa i przestrzeganie zasad wolnego rynku”. W kontekście tej sytuacji, Zełenski podkreślił, że to doskonały przykład współpracy między Ukrainą a Unią Europejską, opartej na rzeczywistej jedności i wzajemnym zaufaniu. Dodatkowo, podkreślił, że „Jeśli przestrzegane są zasady, a porozumienia są dotrzymywane, Europa zawsze wygrywa”.

Prezydent Ukrainy zaznaczył również, że solidarność państw europejskich jest niezwykle istotna. Wskazał to w kontekście krajów, w tym Polski, które postulowały utrzymanie embarga przez Komisję Europejską. Zełenski podkreślił, że Ukraina liczy na wsparcie swoich sąsiadów w trudnym okresie wojny, a w przypadku naruszenia przez nie praw unijnych, Ukraina zamierza reagować w sposób zgodny z zasadami cywilizowanego dialogu.

 

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję