Dzień Europy, święto dla Ukraińców

9 maja jest w Ukrainie Dniem Europy, wskazującym na rozwojowy kierunek kraju. Z tej okazji, dzięki życzliwości kierownictwa Zamku Lubelskiego, grupa Ukraińców – uchodźców wojennych mieszkających w Lublinie poznawała zabytki europejskiej kultury wystawione w Muzeum. Wycieczka odbyła się dzięki pani Barbarze Opatowskiej, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego.

Przewodnikiem „Dnia Europy”  był ks.Grzegorz Draus, duszpasterz Ukraińców. Kaplica Świętej Trójcy, łaciński kościół z bizantyjskimi freskami  wyrażała dobrze symbol Lublina ja miejsca spotkanie kultur Wschodu z Zachodu. „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” – te słowa Jana Pawła II przypomniano przy obrazie Jana Matejki. Przedstawiano historię i zasady Unii Lubelskiej, która była prekursorem dzisiejszej jędrności Europy. Miejscem spotkań rzymsko- katolickiego duszpasterstwa Ukraińców, które zorganizowało „Dzień Europy” jest bazylika dominikanów i sala, gdzie zaprzysiężono Unię. Z góry baszty poznawano zabytki lubelskiego Starego Miasta. Kolejnym punktem było wzgórze Czwartek z najstarszym lubelskim kościołem św. Mikołaja. Z Polakami spotkanie się tam na katechezie o wspólnej agapie.

 

ks. Grzegorz Draus 

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
#Polska, #Bydgoszcz
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję