Czesław Niemen – wybitny muzyk

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki (1939-2004) był polskim piosenkarzem, autorem tekstów i kompozytorem. Jego muzyka jest ciągle żywa, gdyż utwory które skomponował są ponadczasowe.

Czesław Niemen urodził się w Starych Waliszkach koło Grodna, 16 lutego 1939 roku. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych jako wykonawca big bitowy – udzielał się wokalnie w tak nieprzeciętnym zespole jak Niebiesko-Czarni. Do największych przebojów pierwszego okresu Niemena należą dynamiczne utwory jak ten pod tytułem „Płonąca stodoła”, ale i ballady, na przykład „Pod papugami”. Wkrótce jednak Niemen wyznaczył sobie kierunek w stronę muzyki nieco ambitniejszej. Piosenka „Dziwny jest ten świat” została szlagierem czasu przełomów, w tym słynnego z protestów studenckich roku 1968. Niemen jednak nie poprzestał na tym sukcesie. Pomysł na muzykę i siebie miał od początku, dzięki czemu odnajdujemy w jego twórczości psychodelę, jak i progresywny rock, a nawet awangardowy jazz. Charakterystyczny jest elektroniczny album „Katharsis”, pozycja obowiązkowa dla pasjonatów i znawców. Pozostał do końca czynnym muzykiem, również w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Do końca dawał świetne koncerty, komponował i sporadycznie również nagrywał, koncentrując się na pisaniu muzyki do filmów i spektakli teatralnych. W latach 90. zajmował się również malarstwem oraz grafiką komputerową. Zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Powodem przedwczesnego odejścia twórcy był nowotwór jelita grubego. Jego zwłoki spopielono. Doniosłość muzyki Czesława Niemena została podkreślona przez złożenie urny z jego prochami w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Artystę żegnało około 3 tysiące ludzi, w tym również oficjalni przedstawiciele krajowych władz. W godzinę rozpoczęcia pogrzebu wiele stacji radiowych w Polsce wyemitowało „Dziwny jest ten świat”, oddając w ten sposób należny Niemenowi hołd.

Red.

#straznicepamieci
#Litwa, #Wilno,#Troki, #Soleczniki
#Polska, #Bydgoszcz
#Białoruś, #Nowogródek,
#Iwie, #Grodno, #Brześć

#Rzeczpospoita
#SilniRazem

www.StraznicePamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję