Czesław Miłosz – współczesny Noblista z Litwy

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku na Litwie w Szetajniach. Jego ojciec wcielony został do armii carskiej i jako inżynier drogowy podróżował po całej Rosji wraz z żoną i małym Czesławem. Po zakończeniu wojny wracają na Litwe. Miłosz po ukończeniu gimnazjum rozpoczyna edukację na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Jego literacki debiut ma miejsce w 1930 roku. Trzy lata później wydaje swoją pierwszą książkę. Dotychczasowa twórczość zostaje doceniona, zostaje wyróżniony nagrodą Związku Zawodowego Literatów Polskich. W Wilnie Czesław Miłosz pracuje w Polskim Radiu, jednak zostaje z niego wydalony, wraca do niego później w Warszawie.

Po wybuchu II wojny światowej, znalazł się na froncie. W 1941 roku zostaje woźnym w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się prócz tego pracą wydawniczą. Po wojnie osiedla się Krakowie, a następnie wyjeżdża jako dyplomata do Stanów Zjednoczonych. Powstaje tam słynny „Traktat moralny”. Od 1951 roku mieszka na terenie Francji. Dwa lata później wydany zostaje jego najsłynniejszy zbiór esejów. Od 1960 wyjeżdża do USA, a jego życie na długo wiąże się z tym krajem. W 1980 roku otrzymuje literacką Nagrodę Nobla, a jego twórczość po 35 latach zostaje ponownie wydana w Polsce. Po 30 latach nieobecności, Miłosz wraca do ojczyzny. W 1998 roku dostaje nagrodę Nike za „Pieska przydrożnego”.

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję