Brat Benoit ze Wspólnoty Taize przyjechał do uchodźców wojennych

Bracia z Taize, którzy odpowiadają za młodzież z danego kraju, okresowo przyjeżdżają na spotkania. Brat Benoit spotykał się z młodzieżą w Kijowie, Iwano-Frankiwsku, Tarnopolu i Lwowie. Odbywały się modlitwy że śpiewem kanonów i po nich dialogi z młodymi.

Kontekst wojny określał charakter wszystkich spotkań,  skierowany na słuchanie cierpiących.  Brat Benoit spotykał się też z duchowieństwem katolickim jak też prawosławnym w tym i należących do Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła. Ten ostatni, będący najliczniejszym wyznaniem na Ukrainie, w wielu rejonach jest oficjalnie zabroniony.

 

We Lwowie brat Benoit spotkał się z tym uchodźcami mieszkającymi w domu Parafii św. Jana Pawła II. Przyjaciele wspólnoty Taize pomogli w zakupieniu wyposażenie dla kuchni,  żywiącej uchodźców. Brat Benoit zwiedził kuchnie i rozmawiał w posługującymi w niej uchodźcami.

 

W kościele, postawiono krzyż napisanym przez Szkołę Ikonopisania „Radruż” Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Był używany  na regionalnym spotkaniu Taize we Lwowie w 2018 oraz na organizowanych przez lwowską parafię spotkaniach pararelnych do spotkań w Turynie i Rostocku. Na modlitwie zgromadzili się uchodźcy i parafianie.

 

Brat Benoit zauważył na dużą ilość dzieci, obecnych na modlitwie. „To jest znakiem, że życie jest silniejsze od śmiercionośnej wojny. W Taize pamiętamu o was, modlimy się o pokój i za ofiary wojny. Pamiętamy o waszym parafianie – żołnierzu znajdującym się już na prawie rok w niewoli”.

 

#straznicepamieci,
#Ukraina, #Lwów, #Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

 

Ks. G. Draus

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję