Aleksander Hrabia Fredro Honorowy Obywatel Miasta Lwowa

Aleksander Fredro był polskim komediopisarzem i poetą epoki romantyzmu. Urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie, a zmarł 15 lipca 1876 roku we Lwowie. Jest on Honorowym Obywatelem Miasta Lwowa. Wywodził się z bogatej, szlacheckiej rodziny. Pobierał nauki w domu, nie chodził do publicznych szkół. Wraz z ojcem przeprowadzili się z dworu w Beńkowej Wiszni do Lwowa. W wieku 16 lat zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, służył potem także w wojsku Napoleona. Brał udział w jego wyprawie na Moskwę, za co uhonorowany został Złotym Krzyżem Virtuti Militari. W 1828 roku poślubił hrabinę Zofię Jabłonowską. W tym samym roku zmarł jego ojciec, po którym odziedziczył majątek i go pomnożył.

Jego pierwsze ważne dzieło, „Pan Geldhab”, napisał w wieku 25 lat. Fredro uważany jest za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Bohaterami jego dzieł często są przedstawiciele ówczesnej polskiej szlachty. Do jego najwybitniejszych komedii zalicza się: „Zemsta”, „Śluby Panieńskie”, „Pan Jowialski” czy „Damy i Huzary”. Prócz komedii tworzył także inne dzieła. Jego bajki, takie jak „Paweł i Gaweł” czy „Małpa w kąpieli”, to lektury literatury dziecięcej.

Aleksander Fredro zmarł we Lwowie, a pochowano go Rudkach nieopodal miasta. Jeden z miłośników jego twórczości, profesor Zakrzewski, miał skraść palec z jego szkieletu. Kość zamurowana miała być w ścianie wrocławskiego kościoła św. Maurycego.

Red.

 

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję