12 września 1921 roku we Lwowie urodził się Stanisław Lem.

Stanisław Lem urodził się we Lwowie dnia 12 września 1921 roku, a jego rodzicami byli Samuel Lehm i Sabina Woller. Całe swoje dzieciństwo spędził we Lwowie, a mimo żydowskich korzeni, wychowywał się w katolickim duchu. Uczęszczał do II Gimnazjum im. Karola Szajnochy, a jego kolejnym celem była edukacja na Politechnice Lwowskiej. Nie dostał się na nią przez konotacje z burżuazją, a zamiast tego rozpoczął naukę na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym. Przerwał ją ze względu na okupację i podjął się pracy mechanika samochodowego. Na studia wrócił w 1944 roku, a dwa lata później wyjechał do Krakowa, gdzie kontynuował studia medyczne. Otrzymał za nie jedynie dyplom ukończenia studiów, ponieważ chciał uniknąć służby jako lekarz wojskowy.

Lem zadebiutował w 1946 roku wierszami i opowiadaniami o tematyce okupacyjnej na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Kuźnicy” i „Żołnierza Polskiego. Rok później zaczął pracę jako młodszy asystent w Konwersatorium Naukoznawczym. Jego pierwsza książka, „Astronauci”, ukazała się w 1951 roku. Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce, wyjechał do Zachodniego Berlina, a potem do Wiednia. Najważniejszymi dziełami Stanisława Lema są „Solaris”, „Bajki robotów”, „Opowieści o pilocie Pirxie”. Tworzył w stylu ­science fiction¸a tematyką jaką poruszał w swoich dziełach była nauka i technika, ogólnie pojęta astronomia. Jego dzieła przetłumaczono na 40 języków, osiągnęły one całkowity nakład liczący ponad 30 milionów egzemplarzy. Stanisław Lem zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie.

 

Red.

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję