Światowe Dziedzictwo Kulturowe UNESCO – Starówka Wileńska

Starówka Wileńska w 1994 r. wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stare Miasto w Wilnie należy do największych (około 360 ha) i najpiękniejszych w Europie Środkowowschodniej, jest bogate historycznie i architektonicznie. Wileńskie Stare Miasto urzeka swoimi pałacami i wieżami kościołów przypominając stare bogate włoskie miasta – Rzym, Florencję.

Wilno jest najdalej na północ położoną stolicą europejską, która budowana była w stylu  architektonicznym Południowej Europy. W XIV – XVII w. Wilno było też najdalej wysuniętym na wschód Europy centrum zachodniej kultury i oświaty. Wileńska Starówka to świadectwo dawnej świetności, należy do światowej czołówki najpiękniejszych miast, które koniecznie należy odwiedzić. Do dziś mim wielu lat zacierania śladów zaszłości historycznych nadal widać tam wiele elementów polskości i potęgi minionej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Red.

#Straznicepamieci,
#Litwa,#Wilno,#Troki, #RzeczpospolitaObojgaNarodów, #TrójkątLubelski
www.Straznicepamieci.pl

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję