Targi Wschodnie były ważną imprezą handlową na terenie międzywojennej Rzeczypospolitej

Targi odbywały się regularnie, co roku, na górnym tarasie Parku Stryjskiego, tam, gdzie pod koniec XIX w. miała miejsce Powszechna Wystawa Krajowa, wykorzystano zresztą część ocalałych pawilonów tej wystawy. Większość jednak powstawała specjalnie w tym celu. Targi odbywały się co roku od 1921 do 1939 r. W czasie wojny pawilony targowe zajęło wojsko, w trakcie działań wojennych część z nich została zniszczona. W l. 1955-65 odbywały tu wystawy rolnicze. Później cześć pawilonów została przebudowana na inne cele.

Wejście na teren park znajduje się od ul. Samczuka (d. Poniatowskiego), przez główną, jedyną zachowaną bramę Targów (wg projektu Kaliksta Krzyżanowskiego i Tadeusza Sroczyńskiego, 1921 r.) – nr 50 na mapie. Kiedyś pod samo wejście podjeżdżał tramwaj, uruchomiony jeszcze z okazji Wystawy Krajowej w 1894 r. Zachowały się dwa pylony w stylu art deco, które służyły jednocześnie jako kasy.

Pierwszy pawilon, jaki napotykamy, to Pałac Sztuki. Został zaprojektowany na Wystawę Krajową (proj. F. Skowron) i po jej zakończeniu niezmiennie pełnił swoją funkcję – odbywały się tu wystawy artystyczne. Na Targach Wschodnich mieścił ekspozycję włókienniczą. Dzisiaj jest tu… basen dla studentów Politechniki. Autorem przebudowy pod obiekt sportowy był Jan Bagieński.

Po przeciwnej stronie, trochę w głębi od głównej alei znajduje się okrągły pawilon Panoramy Racławickiej. Został wybudowany jeszcze na Wystawę Krajową w 1894 r. (proj. Ludwik Baldwin-Ramułt), na której Panorama była jedną z głównych atrakcji, dlatego też pozostawiono ją po zakończeniu wystawy.

Oprócz wymienionych wyżej, w Parku znajduje się wiele innych pawilonów, takich jak Pawilon Rolnictwa i Leśnictwa, Banku Przemysłowego czy Banku Małopolskiego.

Red.

 

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję