414. Rocznica zdobycia Kremla przez Polaków

Rocznica zdobycia Kremla przez Polaków jest jednym z najbardziej wyjątkowych i mniej znanych wydarzeń w historii Polski. 9 października 1610 roku, wojska Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, wkroczyły na Kreml, stając się tym samym jedyną obcą armią, która kiedykolwiek okupowała moskiewski zamek. To wydarzenie nie tylko symbolizowało militarne zwycięstwo Rzeczypospolitej, ale również wpisywało się w długą i złożoną historię stosunków polsko-rosyjskich.

Tło polityczne i militarne

Początek XVII wieku był czasem wielkich wstrząsów politycznych w Moskwie, znanym jako „Wielka Smuta” (Смутное время). Po śmierci cara Fiodora I, ostatniego przedstawiciela dynastii Rurykowiczów, Rosja pogrążyła się w chaosie i walkach o władzę. Pretendentów do tronu było wielu, a jedną z najbardziej znanych postaci tego okresu był samozwaniec Dymitr I, który twierdził, że jest cudownie ocalonym synem Iwana Groźnego. Zyskał on wsparcie polskich magnatów i katolickiego duchowieństwa, co doprowadziło do zaangażowania Rzeczypospolitej w wewnętrzne sprawy Moskwy.

Kampania wojskowa, która doprowadziła do zdobycia Kremla, była kulminacją interwencji polskiej na terytorium Rosji, rozpoczętej w 1609 roku przez króla Zygmunta III Wazę. Król liczył na wykorzystanie rosyjskiego chaosu do poszerzenia wpływów Rzeczypospolitej, a także na osadzenie swojego syna, królewicza Władysława, na tronie carskim.

Bitwa pod Kłuszynem – klucz do zdobycia Moskwy

Zdobycie Kremla poprzedziła jedna z najważniejszych bitew w dziejach Rzeczypospolitej – bitwa pod Kłuszynem, która odbyła się 4 lipca 1610 roku. Hetman Stanisław Żółkiewski, dysponując siłami liczącymi zaledwie około 6 tysięcy żołnierzy, w większości husarzy, pokonał wielokrotnie liczniejszą, bo liczącą około 35 tysięcy armię rosyjsko-szwedzką dowodzoną przez Dymitra Szujskiego. Siła polskiej husarii, doskonale wyszkolonej kawalerii, okazała się kluczowa. Po tej spektakularnej wiktorii, wojska polskie rozpoczęły marsz na Moskwę.

Polacy na Kremlu

9 października 1610 roku wojska polskie, na czele z Żółkiewskim, triumfalnie wkroczyły do Moskwy, zajmując Kreml. Wkrótce królewicz Władysław został proklamowany carem, choć nigdy osobiście nie objął władzy w Moskwie. Zygmunt III Waza nie zgadzał się bowiem na to, by jego syn przyjął prawosławie, co było jednym z kluczowych warunków rosyjskiej bojarów. Pomimo tego, Polacy kontrolowali Kreml przez dwa lata.

Konsekwencje polityczne i militarne

Choć zdobycie Kremla było wielkim sukcesem militarnym, okupacja Moskwy przez Polaków nie trwała długo. Sytuacja polityczna i militarna szybko zaczęła się komplikować. W 1611 roku w Rosji narodził się silny ruch oporu przeciwko polskim wojskom. Wobec coraz silniejszych nacisków i blokady Kremla, polska załoga została zmuszona do kapitulacji w listopadzie 1612 roku. Polscy żołnierze, którzy przez kilka miesięcy bronili się w oblężonej twierdzy, ostatecznie opuścili Moskwę.

Upadek polskich wpływów w Rosji nie zakończył jednak całkowicie roszczeń Rzeczypospolitej do tronu moskiewskiego. Wojna polsko-rosyjska trwała jeszcze kilka lat i zakończyła się podpisaniem rozejmu w Dywilinie w 1619 roku, na mocy którego Polska zyskała Smoleńsk oraz inne ziemie wschodnie. Jednakże aspiracje Zygmunta III Wazy do tronu moskiewskiego pozostały niespełnione.

Znaczenie historyczne

Zdobycie Kremla przez Polaków było wydarzeniem o olbrzymim znaczeniu symbolicznym, nie tylko dla Polski, ale i dla Rosji. Z perspektywy rosyjskiej, było to bolesne upokorzenie, które zostało utrwalone w pamięci narodowej i stało się częścią legendy o rosyjskiej niezłomności wobec obcych najeźdźców. Rocznica wyparcia Polaków z Kremla, obchodzona jako Dzień Jedności Narodowej (День народного единства) 4 listopada, jest do dziś jednym z najważniejszych świąt państwowych w Rosji.

Z perspektywy Polski, triumf polskich wojsk na Kremlu jest przypomnieniem o dawnej potędze i ambicjach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która na początku XVII wieku była jedną z najpotężniejszych potęg militarnych Europy. Zdobycie Kremla stanowi także przypomnienie o bogatej, choć często burzliwej historii stosunków polsko-rosyjskich.

Podsumowanie

Rocznica zdobycia Kremla przez Polaków w 1610 roku przypomina o jednym z najważniejszych epizodów w historii Rzeczypospolitej. Chociaż to zwycięstwo militarne nie przyniosło trwałych korzyści politycznych, na stałe zapisało się w annałach zarówno polskiej, jak i rosyjskiej historii. Była to demonstracja siły polskiego oręża i symbol ambicji Rzeczypospolitej, która wówczas sięgała daleko na wschód, aż po mury Kremla.

#straznicepamieci
#Litwa, #Wilno,#Kowno,#Troki, #Soleczniki
#Polska, #Bydgoszcz
#Białoruś, #Nowogródek,
#Iwie, #Grodno, #Brześć,
#Ukraina, #Lwów, #Truskawiec, #Chmielnicki, #Żytomierz,

#Rzeczpospolita

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję