161. rocznica powstania styczniowego

22 stycznia obchodzimy 161 rocznicę powstania styczniowego, czyli jednego z największych zrywów narodowych XIX wieku. Wybuchło najpierw w Królestwie Polskim, a 1 lutego w Wilnie. Trwało do 1864 roku.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, gdy obywatele Królestwa Polskiego byli zmuszani do wstępowania do carskiej armii. 22 stycznia 1863 roku Komitet Centralny Narodowy ogłosił Manifest, ogłaszając tym samym wybuch powstania i ustanawiając Tymczasowy Rząd Narodowy. W obecnych granicach województwa lubelskiego rozegrało się wiele bitew i potyczek związanych z tym zrywem narodowym.

Powstanie trwało do października 1864 roku i było największym polskim wystąpieniem narodowym XIX wieku. Szacuje się, że zginęło w nim niemal 30 tysięcy Polaków. O ich losie przypomina m.in. wystawa przed budynkiem starostwa powiatowego w Tomaszowie Lubelskim.

Red.

#straznicepamieci
#Litwa, #Wilno,#Troki, #Soleczniki
#Polska, #Bydgoszcz
#Białoruś, #Nowogródek,
#Iwie, #Grodno, #Brześć

#Rzeczpospolita
#SilniRazem

www.StraznicePamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję