100-lecie bydgoskiego Towarzystwa Gimnastycznego z historią w Lwowie

W Bydgoszczy odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” II Bydgoszcz Fordon im. Generała Józefa Hallera (1923-2023).

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało w 1867 r. we Lwowie, a w Bydgoszczy w 1886 r. W okresie międzywojennym, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Fordonie zał. w 1923 r. przez znanego lekarza dr. Stefana Buxakowskiego, należało do Okręgu V Bydgoskiego Sokoła. W latach 1939-1989 sokoli fordońscy wchodzili w skład konspiracyjnego sokolstwa pomorskiego. W 1990 r. „Sokół” Fordoński wznowił swoją działalność. Powstało gniazdo na bazie przedwojennych sokołów fordońskich oraz środowiska inteligenckiego, nauczycielskiego, rzemieślniczego i robotniczego, osób zamieszkałych w nowej bydgoskiej dzielnicy Fordon. Założycielem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon, jest Andrzej Bogucki, który przez 33 lata pełni funkcję prezesa.

Uroczystości zostały poprzedzone w dniu 23.09.2023 r. złożeniem kwiatów i oddaniem hołdu sztandarem pod tablicami patrona gniazda gen. Józefa Hallera i założyciela fordońskiego gniazda dr. Stefana Buxakowskiego(1893-1945), zamordowanego w ZSRR, męczennika łagrów sowieckich. Ponadto na grobach zasłużonych sokołów fordońskich złożono kwiaty, m.in. sokołom Wacławowi Wawrzyniakowi zamordowanemu burmistrzowi Fordonu, Franciszkowi Schreiberowi jednemu z przedwojennych prezesów, Leonardowi Majewskiemu, Annie Szrejbrowskiej, zasłużonej rodzinie Zielińskich spośród której wywodził się naczelnik gniazda Alfons Zieliński oraz sokołom powstańcom wielkopolskim 1918/1919 Izabeli i Kazimierzowi Wleklińskim.

Główne uroczystości odbyły się w czwartek 28.09.2023 r. w Villi Tatrzańskiej, gdzie odbyło się uroczyste spotkanie członków w obecności sztandaru. Sztandar został nadany Sokołowi Fordońskiemu w 1992 r. jako pierwszy nowy sztandar w Polsce po wznowieniu działalności Sokolstwa Polskiego. Podczas spotkania zostały wygłoszone gawędy dotyczące tradycji i czasów obecnych oraz przyszłości gniazda.

W tak bardzo uroczystym dniu dla Towarzystwa „Sokołów” Fordońskich, postanowiono podziękować za wzorową 33 letnią bezinteresowną pracę honorową i nadać  Druhowi Andrzejowi Boguckiemu tytuł Honorowego Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon im. gen. Józefa Hallera.

W uznaniu zasług za wzorowe kierowanie Związkiem Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, postanowiono nadać Druhowi Damianowi Małeckiemu tytuł Honorowego Członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon im. gen. Józefa Hallera. Obie uchwały zostały przyjęte jednomyślnie i gromkimi brawami.

Gniazdo liczy trzydzieści aktywnych członków, którzy uprawiają gimnastykę, grę w tenisa na kortach, tenis stołowy, rzut podkową, oraz uprawiają krajoznawstwo i turystykę. Działa Polowa Drużyna Sokola, gdzie członkowie trenują strzelectwo związane z użyciem broni palnej i broni pneumatycznej, zarówno w systemie bojowym, jak i sportowym. Ponadto kilku członków uprawia judo i iaidō. Sokoli fordońscy prowadzą Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego, opracowują i publikują historię Sokolstwa Polskiego, ponadto zajmują się doradztwem w poszukiwaniach i kwerendach informacji dotyczących Sokolstwa w Polsce i w świecie.

W dniu 18 listopada 2023 r. w Sanktuarium Ojców Paulinów na Jasnej Górze odprawione zostaną dwie Msze Św. w intencji zmarłych członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon i założyciela „Sokoła” w Fordonie dr. Stefana Buxakowskiego, zamordowanego przez Sowietów w ZSRR.

Za Zarząd, Bydgoszcz, dnia 28.09.2023 r.

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję