Dzisiaj od godz. 7.00 -20.00 trwają wybory na Litwie

Dzisiaj od 7 rana trwają wybory na Litwie głosować będzie można do godz. 20.00.  Wyborcy otrzymają 2 karty do głosowania – jedna na radnych miejskich a druga na mera miasta. Do głosowania uprawnionych jest 2 mln 385 tys. 262 mieszkańców Litwy. Litwini głosować mogą wyłącznie w dzielnicy wyborczej, w której są zarejestrowani. Jeżeli w wyniku głosowania w pierwszym terminie wyborów (5 marca) mer nie zostanie wybrany – wtedy za dwa tygodnie (19 marca od godz. 7:00 do 20:00) odbędą się powtórne wybory na merów a wyborca ​​otrzyma już tylko jedną kartę do głosowania. Usytuowanie lokali wyborczych można sprawdzić na stronie internetowej: VrkMap (rinkejopuslapis.lt)

Każdy głosujący ma obowiązek przedstawić ważny dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty) lub inne wydane na Litwie, ważne dokumenty ze zdjęciem wyborcy oraz osobistym numerem identyfikacyjnym – np. prawo jazdy, zaświadczenie emerytalne, paszport dyplomatyczny itp.

Obywatele innych państw członkowskich Unii Europejskiej, którym przysługuje prawo wyborcze powinni zabrać ze sobą do lokalu zezwolenie na pobyt czasowy na Litwie oraz stosowny dokument tożsamości a obywatele innych krajów którym przysługuje prawo wyborcze na Litwie powinni przedłożyć dokument potwierdzający prawo do stałego zamieszkania na Litwie wraz z właściwym dokumentem tożsamości.

Tak jak pisaliśmy o tym 1 marca (https://straznicepamieci.pl/wiadomosci/za-cztery-dni-wybory-na-litwie/ iż wśród kandydatów na mera Wilna czołowe miejsce zajmuje działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. W najnowszym sondażu przedwyborczym przeprowadzonym przez portal L24, wśród kandydatów na mera stolicy Litwy na drugim miejscu uplasował się Waldemar Tomaszewski – znany działacz mniejszości polskiej na Litwie. Tomaszewski traci do lidera sondażu Artūras Zuoksa zaledwie 5,5 proc. głosów.

Waldemar Tomaszewski Akcja Polaków na Litwie

Według wyników sondażu do drugiej tury wyborów trafią Artūras Zuokas (21 proc.) i Waldemar Tomaszewski (15.5 proc.) Taki wynik wyborczy oznaczałby drugą, decydującą turę w której są duże szanse na zwycięstwo Waldemara Tomaszewskiego.

To czy Wilno znajdzie się w polskich rękach? Okaże się już jutro.

 

 

Wybory Samorządowe na Litwie aktualizacja na godz. 18.30:

Frekwencja w wyborach samorządowych na Litwie sięgnęła niemal 49 procent i jest najwyższą w ostatnich 20 latach. Obwód Solecznicki pobił rekord krajowy z grubo ponad 65% udziałem w głosowaniu. Najaktywniej głosowano w Budwidzach 78,28 a najmniej we wsi Sorok Tatary 33,23 %. W Wilnie udział w głosowaniu wzięło blisko 50% uprawnionych wyborców.

fot. screen ze spotu wyborczego Waldemara Tomaszewskiego, fb

 

Red.

 

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję