Szkoła i Kościół jednoczą wysiłki na rzecz nauczania

Szkoła i Kościół jednoczą swoje wysiłki w sprawie nauczania, wychowania i rozwoju – Te słowa znajdują się w pierwszym punkcie umowy między lwowskim Liceum Ogólnokształcącym „Intelekt” a rzymskokatolicką parafią św. Jana Pawła II we Lwowie.
Liceum „Intelekt” przyjmuje na listę swoich uczniów zarówno dzieci – uchodźców wojennych (w większości romskiego pochodzenia) mieszkających w budynku Parafii św. Jana Pawła II.
Od września 2022 roku działa w niej Romska szkoła „Alaw”, przeszło przez szkołę około 30 dzieci, które tymczasowo mieszkały w parafialnym ośrodku dla uchodźców. Naukę czytania i pisania przechodzili też dorośli. Po wakacjach 12 dzieci będzie uczęszczać na zajęcia w domu parafialnym. Patronat nad Szkołą objął Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Pedagodzy Szkoły „Alaw” (wyraz ten oznacza w języku romskim „słowo”) rozszerzają działalność na dzieci romskie mieszkające w namiotach z gałęzi i folii w lesie pod Lwowem. Jest już przewieziony przez Stowarzyszenia „Znaki pamięci” duży wojskowy namiot gdzie będzie rozmieszczona szkoła. Dzieci, które nigdy nie chodziły do szkoły (podobnie jak ich rodzice) są trudniejszym środowiskiem, ale doświadczeni w nauczaniu Romów nauczyciele podejmują się tego zadania. Na początek pięćdziesięcioro dzieci żyjących w taborze jest zapisanych do szkoły.

Zgodnie z umową podpisaną przez dyrektorkę liceum Tatianę Mudryk i proboszcza parafii ks. Grzegorza Drausa, parafia deleguje swoich nauczycieli, a szkoła przyjmuje okresowe egzaminy, nadzoruje proces nauczania i wystawia świadectwa.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie, ks Grzegorz Draus

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję