Fundacja „Znaki pamięci” otacza opieką najuboższych Romów żyjących w lesie pod Lwowem

Fundacja „Znaki pamięci ” na co dzień zajmuje się badaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat historii, kultury i dziedzictw Polski i Europy środkowo-wschodniej. Ważną częścią jej działalności jest pomoc charytatywna, zwłaszcza skierowana do polskich ośrodków i szkół na Ukrainie.

Szukając potrzebujących, członek Rady Fundacji Krzysztof Hoffman dowiedział o prawdziwych (niestety) slamsach w lesie pod Lwowem. Mieszka tu około dwustu Romów. Przyjechali oni z Zakarpacia, gdzie dla niewykształconych Romów brakuje pracy. Mają nadzieję na lepszy los w przypadku dużym mieście, co nie do końca się realizuje. Zbierają po śmietnikach złom, czasami przyjmowani są do dorywczych gospodarczych prac. Mieszkają w namiotach skonstruowanych z gałęzi i budowlanej folii, postawione na gołej ziemi.

Parafia św. Jana Pawła II otoczyła ich opieką. Ks. Grzegorz Draus z wolontariuszami odwiedza ich, prowadzi katechizację. Większość pragnie przyjąć chrzest. Mają pewien związek z Kościołem Rzymsko-katolickim, z nim się utożsamiają ale nie byli katechizowania i w większości nie przyjmowali chrztu. Parafia zdecydowała się założyć szkole. Ma już roczne doświadczenie prowadzenia pełnoprawnej szkoły dla romskich dzieci – uchodźców mieszkających w parafialnym domu. Tutaj wyzwanie jest trudniejsze, gdyż dzieci, podobnie jak rodzice, prawie nigdy ni uczęszczały do szkoły. Nie można liczyć by poszły do okolicznych szkół, zresztą szkoły nie poradziły by sobie z specyficznymi uczniami. Trzeba stworzyć możliwość intensywnego nauczania na miejscu, w taborze. Naczelnik Administracji  Wojskowej lwowskiego obwodu poparł sprawę opieki lwowskiej Parafii św. Jana Pawła II nad romskim taborem.

Fundacja „Znaki pamięci” otoczyła patronatem to pionierskie dzieło. W kwietniu ks. infułat Jan Sikorski z Warszawy goszczący w Parafii św. Jana Pawła II poświęcił i  założył kamień z odbudowywanego staraniem jego środowiska kościoła w pobliskich Wyżnianach (jednego z najstarszych na Ukrainie) oraz  krzyż na miejscu, gdzie będzie postawiony namiot – szkoła. Sami Romowie przygotowali teren pod postawienie namiotu przywiezionego osobiście przez Krzysztofa Hoffmana z Fundacji „Znaki pamięci”. Fundacja przywiozła też duża ilość żywności dla dzieci. Krzysztof Hoffman działa dla dalszego wspierania mieszkańców. Po postawieniu namiotu staruje szkoła. Poprowadzi ją grupa nauczycieli z parafialnego Chrześcijańskiego Teatru „Emmanuil” im. Karola Wojtyły.

Stan sanitarny taboru jest bardzo zły. Strategia prowadzona przez „Znaki pamięci” wraz z Parafią jest szansą na zmianę, na to że być może wykształcone i ewangelizowanie dzieci będą ostatnim pokoleniem żyjącym w slumsach, w domach z gałęzi i folii.Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie, ks Grzegorz Draus
Zdjęcia: Krzysztof Hoffman, Wojciech Kozak

#Straznicepamieci,
#Ukraina#Lwów#Żółkiew,
http://straznicepamieci.pl

Scroll to top
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej witryny naszym partnerom w zakresie mediów społecznościowych, reklam i analiz. View more
Akceptuję